We wtorek norweski sąd skazał islamistę na 9 lat więzienia za rekrutowanie kandydatów do przyłączenia się do ISIS.

Sąd w Oslo uznał także Ubaydullaha Hussaina, 31-letniego obywatela Norwegii za winnego przynależności do ISIS, finansowego wspierania grupy, dostarczania wyposażenia jej członkom oraz za winnego podejmowania prób utrudniania śledztwa.

Był to pierwszy w Norwegii proces osoby rekrutującej potencjalnych bojowników walczących dla ISIS, organizacji znajdującej się na oficjalnej liście organizacji terrorystycznych prowadzonej przez ONZ.

W 2015 roku Hussain przygotowywał Simena Andreassena, dwudziestolatka, który przeszedł na Islam do wyjazdu na wojnę w Syrii.

Zabrał on Andreassena do Göteborga w sąsiedniej Szwecji, skąd miał on polecieć do Turcji z zamiarem przedostania się do terenów objętych wojną w sąsiedniej Syrii.

Szwedzka policja aresztowała Andreassena na lotnisku Landvetter Göteborgu tuż przed jego odlotem. Został on we wtorek skazany na 2 lata i 10 miesięcy więzienia.

Prawnik Hussaina, John Christian Elden powiedział norweskiej telewizji, że złoży apelację od wyroku.

Prokuratura wnioskowała o 10 lat dla Hussaina oraz 3 lata dla Andreassena.
Hussaina, były ważny członek Profetens Ummah, kontrowersyjnej salafistycznej norweskiej organizacji, został także oskarżony o zrekrutowanie kolejnego Norwega, Thorna Alexandera Karlsena, który został zabity w Syrii w marcu 2015 roku.

Zagrożenie ze strony islamistów jest głównym zmartwieniem norweskich służb wywiadowczych.

Według szacunków władz około 100 osób związanych z Norwegią udało się do Syrii.