fbpx

Szwecja chce zsynchronizować siły zbrojne z UE

Szef MO Szwecji Peter Hultqvist powiedział, że kraj zamierza przyłączyć się do współpracy w ramach zaproponowanego przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona programu integracji sił zbrojnych Unii Europejskiej (European Intervention Initiative).

„Zapewni to Szwecji większe bezpieczeństwo dzięki temu, że wejdziemy do struktury międzynarodowej. W przypadku, gdyby doszło do jakiegoś kryzysu, w który będzie zaangażowanych wiele państw jednocześnie, powinniśmy być zdolni do współdziałania w takiej sytuacji” – podkreślił Hultqvist w wywiadzie dla Sveriges Radio.

Minister poinformował wcześniej o zamiarze Szwecji przedstawicieli Francji i inne państwa, uczestniczące w programie. Oczekuje się, że ostateczna decyzja ws. udziału Szwecji zostanie podjęta we wrześniu. Obecnie do European Intervention Initiative wchodzi dziesięć państw, w tym Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania, a także Dania i Finlandia.

Jak powiedział Hultqvist, udział w programie nie oznacza, że Szwecja będzie zaangażowana w jakieś operacje wojskowe.

„W warunkach współpracy nie ma nic, co zobowiązywałoby nas do udziału w operacjach wojskowych. Będziemy mieć jednak możliwość wpływania na dyskusję i wyrażania swojego stanowiska” – zaznaczył polityk.

Program European Intervention Initiative to inicjatywa prezydenta Francji, którą przedstawił latem ubiegłego roku. Przewiduje on dobrowolny udział i jest realizowany poza UE i NATO, ale powinien uzupełniać już istniejące tam mechanizmy i przedsięwzięcia. Przypuszcza się, że jego uczestnicy będą wymienić się informacjami i udzielać sobie pomocy wojskowej w przypadku sytuacji kryzysowej.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja chce zsynchronizować siły zbrojne z UE

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Silniejsze restrykcje epidemiczne od 19 października. Co musisz wiedzieć?

W przyszłym tygodniu w Szwecji ponownie zaostrzone zostaną restrykcje epidemiczne. Regionalnym władzom umożliwione zostanie wprowadzenie dodatkowych wytycznych, np. w kwestii zakupów w...