Szwedzki rząd broni swojej decyzji, zgodnie z którą oficjalna delegacja zasłaniała włosy w czasie wizyty w Iranie uważając, że nie zrobienie tego byłoby złamaniem prawa.
Minister handlu Ann Linde przewodniczyła handlowej delegacji w Iranie w zeszłym tygodniu i zebrała za to liczne głosy krytyki odnoszące się do noszonej przez nią osłony włosów.
Szwecja sama uważa, że ma pierwszy na świecie ‘feministyczny rząd’.
Szwedzcy politycy oraz irańskie kobiety walczące o prawa i wolności skrytykowały decyzję.
„To rujnuje coś co nazywamy feministyczną polityką zagraniczną,” powiedział przewodniczący partii Liberalnej Jan Bjorklund dodając, że Iran poprzez swoje prawa prześladuje kobiety.
Uważa on, że szwedzki rząd nie powinien nakazywać członkinią delegacji noszenia osłon przykrywających włosy, a jeśli taka delegacja nie byłaby by zaakceptowana, to należało umowy gospodarcze podpisywać w Szwecji lub krajach trzecich.
Jednak pani minister Linde powiedziała gazecie Aftonbladet, że nie chciała łamać irańskiego prawa. Dodała, że jedyną inną opcją było wysłanie całkowicie męskiej delegacji.
Szwedzki premier Stefan Lofven także był z wizytą w Iranie i powiedział, że rozmawiał o prawach człowieka z irańskim prezydentem Hassanem Rouhani.
Masih Alinejad, irańska dziennikarka i aktywistka, opublikowała zdjęcie, na którym szwedzka wicepremier Isabella Lovin podpisuje porozumienie klimatyczne i gratuluje prezydentowi Rouhani w otoczeniu innych szwedzkich członkiń rządu z zakrytymi włosami.
Zdjęcie pani Lovin było często prześmiewczo zestawiane ze zdjęciem Donalda Trumpa podpisującego antyaborcyjne zarządzenia w otoczeniu męskich doradców.
Kobiety w szwedzkim rządzie ‘powinny potępić nierówność w traktowaniu płci w Iranie’ napisała Alinejad na popularnej facebookowej stronie ‘My Stealthy Freedom’, która zachęca irańskie kobiety do zamieszczania swoich zdjęć z odsłoniętymi włosami.
„Jeśli jesteś feministką i dbasz o równość powinnaś dbać o nią wszędzie,” powiedziała Alinejad w BBC. „Muszą one bronić swoich wartości.”
Szwedzki rząd oświadczył, że „równość kobiet i mężczyzn jest podstawowym celem szwedzkiej polityki zagranicznej.”
W 2015 roku wiele mediów zwracało uwagę, że ówczesna pierwsza dama Michelle Obama nie zasłoniła włosów podczas pogrzebu króla Abdullaha w Arabii Saudyjskiej pomimo tego, że wiele innych kobiet z różnych delegacji tak uczyniło.
W tym kraju kobiety z zagranicy nie muszą zakrywać włosów tak jak w Iranie.
Ann Linde zapowiedziała, że podczas zbliżającej się wizyty w Arabii Saudyjskiej nie będzie zakrywać włosów.