Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line “Grace”, który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15 na krótko przed postojem w Mariehamn, na archipelagu Aland, poinformowała straż przybrzeżna Finlandii.

Na pokładzie statku znajdowało się 331 pasażerów i 98 osób załogi. W momencie wejścia na mieliznę na morzu panowało ostrzeżenie o burzy z silnymi porywami wiatru.

– Statek był w drodze do portu, ale z powodu burzy osiadł na mieliźnie – powiedziała w sobotę po południu dyrektor ds. Komunikacji firmy Viking Line Johanna Boijer-Svahnström.

Sekcja Nadzoru Morskiego Finlandii oraz armator poinformował, że nie było żadnego zagrożenia dla pasażerów i załogi. Według Nadzoru Morskiego statek osiadł stabilnie w mieliźnie i nie wykryto żadnego wycieku.

W sobotni wieczór nurkowie zbadali dno statku i na podstawie wyników nurkowania firma Viking Line podejmie decyzję o uwolnieniu statku. Armator ogłosił w sobotę wieczorem, że statek będzie uwolniony w momencie kiedy wiatr się uspokoi. Pasażerowie i załoga spędziła noc na pokładzie.

Badana jest rola pogody

Minęły zaledwie dwa miesiące, odkąd inny statek Viking Line, Amorella, osiadł na mieliźnie w pobliżu Föglö w archipelagu wysp Alandzkich. Według Accident Investigation Board, na tym etapie nadal nie ma nic, co wskazywałoby na związek między sobotnim wydarzeniem a wrześniowym wejściem Amorelli na mieliznę.

W sobotni wieczór na Bałtyku był silny wiatr południowo-zachodni. Według Instytutu Meteorologicznego podmuchy wiatru mogą miejscami osiągać siłę 28 metrów na sekundę.

Dyrektor firmy Otke, profesor Veli-Pekka Nurmi, poinformował, że jest za wcześnie, aby wyciągać wnioski na temat przyczyn.

– Rola pogody to czynnik, który badamy. Statki muszą być w stanie bezpiecznie żeglować nawet w trudnych warunkach pogodowych.

Strona główna Wiadomości Szwecja Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Warto przeczytać

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...