fbpx

Sztokholm pierwszym miastem z siecią 5G już w 2018 roku

Szwedzko-fiński operator TeliaSonera oraz szwedzki gigant telekomunikacyjny Ericsson, ogłosiły właśnie, że Sztokholm oraz Tallin będą pierwszymi miastami, w których powstanie sieć mobilna 5G w 2018 roku.

Johan Dennelind, szef TeliaSonera, stwierdził w oświadczeniu „Sztokholm i Tallin są miastami są największą liczbą połączeń na świecie, obecnie wprowadzimy te miasta na następny stopień rozwoju. Sieć 5G stworzy kompletnie nowy ekosystem, nowe możliwości dla naszych klientów. Także Internet rzeczy dzięki sieci 5G osiągnie zupełnie nowy poziom.”

Hans Vestberg, szef Ericssona, dodał: „Coraz więcej przedsiębiorstw coraz bardziej polega na cyfrowej technice i łączności. Sieć 5G znacznie zwiększy tę liczbę, gdyż została zaprojektowana jako Internet dla przedsiębiorstw. Nie budujemy jej tylko dla indywidulanych użytkowników, ale także dla cyfryzacji przedsiębiorstw i Internetu rzeczy.”

„Razem z TeliaSonerą stworzyliśmy w 2009 roku pierwszą sieć 4G, z siecią 5G także będziemy na czele.”

Mats Svärdh, wiceprezydent TeliaSonera ds. sieci i infrastruktury, powiedział szwedzkiemu radiu, że otwarcie w 2018 roku sieci 5G na początku znacznie rozrusza sektor przedsiębiorstw wysokospecjalistycznych, ale później prawdopodobnie nastąpi wysyp nowych serwisów i aplikacji dla klientów indywidualnych.

„To może zostać użyte w autonomicznych pojazdach, robotach pracujących w górnictwie. Tam gdzie wymagana jest minimalne opóźnienie, którego obecna infrastruktura nie zapewnia,” dodał Svärdh.

Nowa technologia oznacza także znacznie lepszy dostęp do sieci dla osób mieszkających na prowincji, jednak według Svärdh, objęcie siecią całego kraju będzie musiało zająć pewien czas.

„Przewidujemy, że wszystko gotowe będzie w 2020 roku. Za dwa lata powstaną usługi, które dzisiaj nie są możliwe do zrealizowania, ale prawdopodobnie nie będziemy jeszcze wtedy mogli wykorzystać całego potencjału sieci 5G.”

Szwecja od dłuższego czasu jest pionierem nowych technologii i jest w tej dziedzinie wiodącym krajem Unii Europejskiej. Szwecja jest także wśród trzech europejskich krajów wydających najwięcej pieniędzy na badania i rozwój.

 

Strona główna Wiadomości Szwecja Sztokholm pierwszym miastem z siecią 5G już w 2018 roku

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

Obywatel Szwecji został kolejnym premierem Somalii

Szwedzko-somalijski inżynier został mianowany nowym premierem Somalii po tym, jak jego poprzednik został usunięty w drodze wotum nieufności. Mohamed...