fbpx

Sztokholm: incydent z udziałem chińskich turystów przykuł uwagę całego świata

W sztokholmskim hostelu doszło do wybuchu agresji: policjanci siłą wyprowadzili z niego trójkę chińskich turystów. Klip, przedstawiający zdarzenie, trafił do internetu. Mieszkańcy Chin są w tej sprawie podzieleni; reakcje zawsze są jednak zdecydowane.

2 września doszło do incydentu, który wywołał dyplomatyczną burzę między Chinami a Szwecją. O zdarzeniu informują światowe media.

Przedstawiciele Ambasady Chin w Szwecji grzmią w tej sprawie:

“Szwedzka policja stworzyła poważne zagrożenie dla życia ludzkiego i pogwałciła podstawowe prawa chińskich obywateli.”

W wyniku nadużyć władzy ucierpiała trzyosobowa rodzina: mężczyzna o nazwisku Zeng oraz jego rodzice – znajdujący się już w podeszłym wieku.Rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych, Geng Shuang, mówi wprost: brutalność policji łamie protokół etyczny.

“Nie jest to zachowanie zgodne z normami dyplomatycznymi i ze standardami funkcjonującymi dookoła świata”, zaznacza Shuang w rozmowie z gazetą “South China Morning Post“. “Raz jeszcze zwracamy się do Szwecji z prośbą, by zwrócono uwagę na obawy Chin. Powinny zostać podjęte odpowiednie działania, dzięki którym bezpieczeństwu chińskich turystów zapewniona będzie należyta ochrona.”

Wpisując w wyszukiwarce Google frazę “Chinese tourists mistreated by Swedish police” (chińscy turyści maltretowani przez szwedzkich policjantów), z łatwością można znaleźć zapis całego zajścia. Jak donosi “The Guardian“, w jednym z chińskich serwisów streamingowych nagranie zostało odtworzone ponad 130 mln razy.Na nagraniu widzimy, jak matka Zenga zalewa się łzami, gdy jej poszkodowany mąż upada na ziemię. Para została siłą wyprowadzona z hostelu; w zdarzeniu uczestniczyli też ochroniarze i funkcjonariusze policji.

“Zabiją nas” – nerwowo powtarza po angielsku Zeng. Słychać też, jak matka mężczyzny prosi o ratunek. W innym ujęciu policjanci zostawiają całą rodzinę na cmentarzu.

“Zarówno tam, jak i w całej okolicy było niesamowicie ciemno”, opowiada o swoich doświadczeniach Zeng. “To, w jaki sposób potraktowano moich rodziców – starsze osoby – jest wręcz uwłaczające”. Wywiad z mężczyzną opublikowany został przez chińskie czasopismo “Global Times“.

Nie wszyscy mieszkańcy Chin są oburzeni zachowaniem policjantów. Pojawiają się głosy, że cała sytuacja została “wyolbrzymiona”, a członkowie rodziny Zenga tylko udają pokrzywdzonych, bo chcą uzyskać odpowiednio wysokie odszkodowanie.Według ustaleń, turyści z Chin pojawili się w swoim hostelu o jeden dzień za wcześnie. Kiedy dowiedzieli się, że nie mogą w nim nocować bez dodatkowych opłat, odmówili opuszczenia budynku. W ten sposób uruchomiona została lawina agresji.

Nie dowiedziono jeszcze, czy policjanci faktycznie złamali prawo. Sprawą ma zająć się prokuratura.Strona główna Szwecja Sztokholm Sztokholm: incydent z udziałem chińskich turystów przykuł uwagę całego świata

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...