Sztokholm: coraz mniej nowych zakażeń COVID-19. Tak dobrze nie było od marca

Zbliża się jesień, a epidemia koronawirusa w Europie wciąż nie odpuszcza. Media donoszą o wzroście zakażeń w większości państw Starego Kontynentu – także w Polsce, gdzie najwięcej zachorowań notuje się obecnie na Mazowszu i w Małopolsce. Tymczasem w Szwecji sytuacja wydaje się w miarę opanowana.

W Sztokholmie, który był prawdziwym epicentrum infekcji jeszcze kilka miesięcy temu, stale spada liczba nowych zakażeń. W czwartek poinformowano, że lokalna służba zdrowia zanotowała najmniej nowych zachorowań od pierwszych tygodni marca.

W ubiegłym tygodniu na 14 tys. osób przebadanych tylko u 250 potwierdzono obecność wirusa COVID-19. Per Follin, główny epidemiolog regionu sztokholmskiego, zaznacza jednak, że nie należy porównywać marca i kwietnia (okresu najgorszego pod względem infekcji) do września, bo zakrojone na szerszą skalę testy wprowadzono w Szwecji dopiero w czerwcu.

Jeszcze w maju badane pod kątem infekcji koronawirusowej były tylko osoby z ciężkimi objawami chorobowymi.

Na oddziałach intensywnej terapii w Sztokholmie przebywa obecnie sześć osób, podczas gdy pod koniec kwietnia takich pacjentów było dwustu dwudziestu pięciu. „Powód, dla którego notuje się obecnie tak niewiele infekcji, jest prosty. Mieszkańcy Sztokholmu pozostają w domach, kiedy są chorzy, dbają o higienę rąk i trzymają dystans społeczny”, wyjaśnia Follin.

Aktualnie Szwecja znajduje się na ósmym miejscu na liście krajów z największą liczbą zgonów wywołanych koronawirusem. Na milion mieszkańców statystycznie zmarło tu 577 osób. Śmiertelność jest tak wysoka, bo we wczesnej fazie epidemii wirus na potęgę rozprzestrzeniał się w domach opieki, wśród osób starszych, którym nie zapewniono odpowiedniej troski.

Od kilku tygodni statystyki są jednak dużo bardziej optymistyczne i wygląda na to, że Szwecja powoli przestaje być jednym z najgorszej dotkniętych przez SARS-CoV-2 krajów.

Najwięcej zgonów notowano w kwietniu – obecnie dziennie umiera po kilka osób. Podobnie w przypadku nowych zachorowań: ich liczba też stale spada. W połowie sierpnia otwarte zostały szwedzkie szkoły. Według urzędników Agencji Zdrowia Publicznego szanse na to, że wirus znów zacznie dziesiątkować duże miasta, są niewielkie.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000 koron bezpośrednio na każdego, kto naruszy określone zasady nowej ustawy...

Szwecja przedłużyła zakaz wjazdu z Danii i Wielkiej Brytanii

Zakaz, który obowiązuje od końca grudnia, będzie obowiązywał do 31 stycznia, poinformował szwedzki rząd w oświadczeniu. Dzieci będą mogły podróżować tranzytem...

Król i królowa Szwecji otrzymali szczepionkę przeciw Covid-19

74-letni król Karol XVI Gustaf i 77-letnia królowa Szwecji Silvia otrzymali pierwszą dawkę szczepionki Covid-19. Król i królowa zostali zaszczepieni...

Musisz przeczytać

Kara w wysokości 2000 SEK dla każdego, kto naruszy przepisy dotyczące pandemii

Policja musi mieć możliwość nakładania grzywnej w wysokości 2000...

Rząd Szwecji oskarżony o celowe rozprzestrzenianie koronawirusa w społeczeństwie

Liderzy dwóch opozycyjnych partii, Chrześcijańskich Demokratów oraz Szwedzkich Demokratów,...