Dania: rząd wprowadza łagodniejsze kontrole graniczne

Władze Danii postanowiły znacząco złagodzić kontrole graniczne we wszystkich punktach wjazdu do kraju. Decyzję wprowadzono w życie w czwartek, 3 września.

Służby mają od teraz prowadzić kontrole wyrywkowo. Granicę kraju ma jednocześnie przekraczać tylko określona liczba podróżnych. Nowe kontrole mają znacząco ułatwić przepływ ruchu m.in. na lotniskach, a co za tym idzie – skrócić czas oczekiwania osób chcących wjechać do Danii.

Nie oznacza to, że na terminalach zapanuje chaos. Pracownicy pozostaną czujni i nadal będą dbali, by na przykład wszyscy podróżni mieli na twarzach maski ochronne.

Nowe zmiany spowodują też otwarcie wszystkich granic, które jeszcze niedawno były zamknięte. Takim regionem jest chociażby Jutlandia.

Jeśli chodzi o międzynarodowe porty lotnicze w Danii, wciąż będą na nich obecne służby policji. Prowadzone będą losowe kontrole obywateli strefy Schengen.

Silniejszej kontroli stanu zdrowia będą poddane te osoby, które przybywają do Danii z tzw. obszarów zagrożenia, a więc wszystkich państw, w których nadal panuje wysoka zachorowalność na COVID-19.

Od początku epidemii koronawirusa w Danii zmarło 621 osób, a liczba wszystkich potwierdzonych przypadków infekcji przekracza 15 300.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się...

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...