Sztokholm: aresztowano rosyjskiego szpiega.

Szwecja: pracownik firmy z branży high-tech został aresztowany przez policję. Podejrzewa się, że w istocie jest on rosyjskim szpiegiem.

Osoba ta nie została zidentyfikowana przez media, a do aresztu trafiła we wtorek wieczorem. Do zdarzenia doszło w Sztokholmie.

Szef wydziału ds. kontrwywiadu, Daniel Stenling, wierzy, że mężczyzna został zwerbowany przez rosyjskiego agenta wywiadu i miał szpiegować na terenie Szwecji dla swojego ojczystego kraju. Tajemniczy agent ma pracować w Sztokholmie jako dyplomata.

Do sieci trafiło nagranie wideo, na którym aresztowany mężczyzna wyprowadzany jest z restauracji. Miał spotkać się w niej ze “współpracownikiem”.

Rzekomy szpieg miał, według wstępnych ustaleń, “wykonywać zadania wywiadowcze, które stosowane są przez potężne, zagraniczne mocarstwa”. Takie informacje przekazał dziennikarzom rzecznik SÄPO.

“Mamy powody, by sądzić, że działalność szpiegowska trwa począwszy od 2017 roku”, pisano w oświadczeniu.

W gazecie “Aftonbladet” ukazał się już artykuł dotyczący całego zamieszania. Naoczny świadek informował, że we wtorkowy wieczór oddziały SÄPO weszły do restauracji, a potem otoczyły stolik, przy którym siedziały dwie osoby. Drugi z pojmanych mężczyzn trafił do aresztu, ale został wypuszczony na wolność ze względu na immunitet dyplomatyczny.

Według Stenlinga Szwecja już od kilku lat zmaga się z “zagrożeniami bezpieczeństwa”:

“Rozwój technologiczny sprawia, że internetowa rekrutacja szpiegów przez agencje wywiadu jest jak najbardziej możliwa.”

“Ale szpiegów można werbować też w tradycyjny sposób”, zaznacza szef kontrwywiadu. “Za ich pomocą podmioty państwowe mogą poszerzać i pogłębiać zbiory informacji niejawnych.”

W styczniu ubiegłego roku szef szwedzkiej służby bezpieczeństwa powiedział dziennikarzom BBC, że władze są coraz bardziej zaniepokojone rosnącą ingerencją polityczną ze strony państw zagranicznych.

“Ważne, by zachować spokój. Ta ingerencja nie może nas onieśmielić”, twierdził Anders Thornberg. “Trzeba jednak mieć na uwadze, że największym zagrożeniem jest dla Szwecji Rosja.”

Według analityków Moskwa zaczęła “interesować się” Szwecją po tym, jak pojawiły się dyskusje, że kraj ten zostanie przyłączony do NATO.

Strona główna Szwecja Sztokholm Sztokholm: aresztowano rosyjskiego szpiega.

Warto przeczytać

Chcesz kupić opuszczony szwedzki dom?

Na terenach wiejskich w Szwecji znajdują się niezamieszkałe domy, które stoją puste z powodu wyludnienia, gdy mieszkańcy przenoszą się do miast. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwedzki rząd mówi, że szczepionka nie spowoduje ustąpienia pandemii

Rząd Szwecji spodziewa się, że pandemia będzie trwać do 2021 roku, nawet jeśli dostępne będą szczepionki, informuje Dagens Nyheter. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle...

Nowe dane o śmiertelnych strzelaninach w Szwecji

Łącznie 43 osoby zginęły w strzelaninach w 2020 roku to o jedną osobę więcej niż rok wcześniej, ale jak dotąd wciąż mniej niż w...