fbpx

Sondaż: rekordowe wsparcie Duńczyków dla pozostania w Unii Europejskiej.

Dwoje na trzech Duńczyków uważa, że pójście w ślady Wielkiej Brytanii i opuszczenie Unii Europejskiej to zły pomysł.

Pod koniec maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Niedawny sondaż – zorganizowany przez grupę Kantar Gallup – podpowiada, że Duńczycy opowiadają się za dalszym członkostwem w UE. Ich kraj należy do Unii od 1973 roku.

Hipotetyczne wyjście Danii z UE jest ideą nader krytykowaną. 62% ankietowanych nie chce, by przeprowadzono referendum w sprawie opuszczenia wspólnoty unijnej, a tylko 26% osób uznano za zwolenników wyjścia.

W momencie, gdy doszłoby do referendum, aż 66% respondentów opowiedziało się za pozostaniem w Unii, a 22% głosowałoby za jej opuszczeniem.

Duńczycy wydają się pochłonięci tym tematem. W dużej mierze przyczynił się do tego Brexit oraz jego wpływ na Zjednoczone Królestwo. Kasper Møller Hansen, wykładający na Uniwersytecie Kopenhaskim, powiedział:

“Nastąpiła znacząca zmiana w myśleniu Duńczyków, opinie uległy przewartościowaniu. To przełom wręcz historyczny. Pytane o członkostwo naszego kraju w UE, społeczeństwo duńskie zawsze dzieliło się na dwa, dość wyrównane obozy: 50% ludzi opowiadało się za przynależnością unijną, a drugie tyle – za niezależnością.

Tak było przy wszystkich przeprowadzonych referendach i debatach politycznych, a także przy podpisaniu jednolitego aktu europejskiego w 1986 roku.”

W 2016 roku, przed referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE, przeprowadzono na terenie Danii sondaż, a jego wyniki sugerowały, że Duńczycy wolą opuścić europarlament.

“Problemy, z jakimi borykali się Brytyjczycy, wyraźnie zaniepokoiły mieszkańców Danii. Wielu ludzi zdało sobie sprawę, że opuszczenie Unii nie jest tak proste, jak mogłoby się zdawać”, komentował Hansen w rozmowie z dziennikiem “Berlingske”.

Profesor Hansen zwrócił uwagę na fakt, że prounijne partie – jak Venstre czy Socialdemokraterne – cieszą się sporą aprobatą wśród wyborców. Zauważalny jest też spadek poparcia dla Duńskiej Partii Ludowej i Czerwono-Zielonych. Są to ugrupowania eurosceptyczne, a ich wyborcy coraz częściej dochodzą do wniosku, że Dania – z różnych powodów – powinna pozostać w szeregach UE.

Strona główna Wiadomości Dania Sondaż: rekordowe wsparcie Duńczyków dla pozostania w Unii Europejskiej.

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Według nowego szwedzkiego badania każdy zarażony na COVID-19 wytwarza przeciwciała

Wszystkie osoby zakażone koronawirusem, które wzięły udział w nowym szwedzkim badaniu, wytworzyły przeciwciała. Jednak w przypadku pacjentów z łagodnymi objawami wymagane były szczegółowe...

Szwedzcy naukowcy ostro o strategii rządu w walce z COVID-19

Andrew Ewing, profesor wykładający na Uniwersytecie w Göteborgu, uznał niedawno, że Szwecja poniosła porażkę w walce z epidemią koronawirusa.