fbpx

Szwedzka Agencja Migracyjna: w 2018 r. wydano ponad 132 tys. pozwoleń na pobyt w kraju.

W 2018 roku wydano 132 696 pozwoleń na stały pobyt w Szwecji – takie dane wynikają z raportu Szwedzkiej Agencji Migracyjnej. Legalizacja pobytu objęła dziesiątki tysięcy azylantów oraz ich najbliższych.

Najwięcej zgód wydano ze względu na więzy krwi i rodzinne konotacje. 16 641 przypadków dotyczyło osób, które chciały zamieszkać ze swoimi bliskimi (zgodnie z tzw. programem łączenia rodzin). 18 792 przypadki objęto podobną definicją – a więc uznano je za rodzinne pojednanie – ale nadano im klauzulę: “inne”.

Oficjalne dokumenty imigracyjne otrzymało 9339 dzieci, których rodzice urodzili się poza granicami UE. Agencja zajęła się też 72 sprawami adopcyjnymi.

Od 2015 roku Szwecja boryka się z poważnym kryzysem migracyjnym, a liczba azylantów, oczekujących na przyjęcie do kraju, stale rośnie.

W 2018 liczba wniosków o azyl polityczny wyniosła 25 114. Z tego grona 4908 uchodźców otrzymało w Szwecji mieszkanie za sprawą nowego prawa: byli to nieletni mieszkańcy Afganistanu, którzy podjęli w Skandynawii naukę.

Decyzja wywołała kontrowersje, gdy 78% “niepełnoletnich” azylantów okazało się osobami dorosłymi (a 99,4% z nich było płci męskiej). Sprawę nagłośnił dziennik “Expressen”.

Program łączenia krewnych w znacznej mierze objął rodziny afgańskie (2018 przypadków) i syryjskie (8313 przypadków wśród osób dorosłych oraz 2702 dzieci urodzonych na terenie Szwecji, ale posiadających rodziców z Syrii). Erytrejczycy oraz Irakijczycy równie chętnie korzystali z projektu rządowego.

Szwecja uznawana bywa za państwo dobrobytu, ale jej system podatkowy coraz częściej spotyka się ze słowami krytyki. Wielu winą za taki stan rzeczy chce obarczyć między innymi kryzys migracyjny.

Według niektórych źródeł, utrzymanie uchodźców ma kosztować tak wiele, że podniesiona została średnia wieku emerytalnego. Imigrantom częściej niż rodowitym Szwedom doskwiera bezrobocie,  a dzielnice niektórych miast nieoficjalnie “przejęte” zostały przez azylantów.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzka Agencja Migracyjna: w 2018 r. wydano ponad 132 tys. pozwoleń na...

Warto przeczytać

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Szwecja: Försäkringskassan znów będzie wymagał zaświadczeń lekarskich od rodziców chorych dzieci

W marcu Szwedzka Agencja Ubezpieczeń Społecznych (Försäkringskassan) obwieściła, że nie jest wymagane zaświadczenie lekarskie od rodziców, którzy ubiegają się o zasiłek chorobowy...

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...