Mróz przyniósł najzimniejszą noc w Szwecji w tym sezonie

W Szwecji miała miejsce najzimniejsza noc w tym sezonie, jednak to jeszcze bardzo daleko do rekordowych wyników.

Według narodowej agencji pogodowej SMHI pomiędzy sobotą a niedzielą w Nikkaluokta temperatura spadła do -22 stopni, czyli była to najzimniejsza noc tej zimy.

To nie pierwszy raz, kiedy Nikkaluokta, w pobliżu północnego miasta Kiruna, notuje rekordowo niskie temperatury. Tym razem było to połączenie czystego nieba oraz leżącego na ziemi śniegu, które to spowodowało tak duży spadek temperatury.

Mała osada i stacja turystyczna w Nikkaluokta jest położona pomiędzy dolinami Vistasvagge oraz Ladtjovagge, tuż u stóp najwyższej w Szwecji góry Kebnekaise.

„Zimne powietrze gromadzi się w dolinie, ponieważ zimne powietrze jest cięższe, dlatego w takich miejscach jak Nikkaluokta często jest bardzo zimno,” powiedziała meteorolog z SVT Per Stenborg.

Jeśli jednak uważacie, że -22 stopnie to jest bardzo zimno to wiedzcie, że rekord dla listopada jest znacznie niższy.

W listopadzie 1890 roku w Vittangi przez trzy dni notowano temperaturę -43 stopnie.

Najniższa temperatura zanotowana kiedykolwiek w Szwecji to -52,6 stopnia jakie zostało zmierzone w Vuoggatjålme w górach Laponii w 2 lutego 1966 roku.  

Strona główna Wiadomości Szwecja Mróz przyniósł najzimniejszą noc w Szwecji w tym sezonie

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...