Home WiadomościSzwecja Skandal z udziałem linii lotniczych SAS: Transport psów do laboratoriów doświadczalnych

Skandal z udziałem linii lotniczych SAS: Transport psów do laboratoriów doświadczalnych

W sierpniu 2023 roku ujawniono kontrowersyjne praktyki linii lotniczych SAS, dotyczące regularnego transportu psów do ośrodków, w których przeprowadzane są eksperymenty na zwierzętach. Informacje te, ujawnione przez organizację Animalkind, wskazują, że od stycznia 2021 roku, ponad 4500 psów zostało przetransportowanych do obiektów we Francji, Włoszech, Hiszpanii oraz Niemczech.

Organizacja Animalkind podkreśliła, że psy są zmuszane do życia w warunkach daleko odbiegających od norm, a eksperymenty, którym są poddawane, są bolesne. Mimo to, i że kilka firm z branży transportowej i turystycznej, w tym FedEx, UPS i British Airways, przyjęło politykę zakazującą transportu zwierząt do laboratoriów, SAS nie wprowadził żadnych zmian w swojej polityce.

Organizacja Djurens Rätt, działająca na rzecz praw zwierząt, wyraziła swoje oburzenie. „To niezwykłe, że SAS decyduje się kontynuować tę praktykę, która wiąże się z ogromnym cierpieniem zwierząt” – stwierdziła organizacja w swoim oświadczeniu. Camilla Bergvall, krajowa przewodnicząca Djurens Rätt, podkreśliła, że organizacja próbowała nawiązać kontakt z SAS, jednak linie lotnicze nie odpowiedziały na ich apel.

Djurens Rätt rozpoczęło kampanię informacyjną przeciwko praktykom SAS, domagając się natychmiastowego zaprzestania transportu psów do laboratoriów. „To całkowicie niedopuszczalne, że SAS nadal przewozi psy do bolesnych eksperymentów. SAS ma wszelkie możliwości, by powiedzieć „nie”, a my żądamy, aby natychmiast przestali wysyłać psy na śmierć” – mówi Camilla Bergvall.

Organizacja zapowiedziała, że kampania będzie kontynuowana do momentu, aż linie lotnicze zdecydują się na wprowadzenie polityki zakazującej tego typu transportu. Djurens Rätt, uznawana za jedną z wiodących organizacji zajmujących się prawami zwierząt, podkreśla swoje zaangażowanie w walkę przeciwko testom na zwierzętach, będących jednym z głównych powodów jej powstania w 1882 roku.

„Jesteśmy zdeterminowani walczyć, dopóki SAS nie weźmie na siebie odpowiedzialności” – dodaje Camilla Bergvall, podkreślając determinację w dążeniu do zmiany praktyk SAS, które prowadzą do cierpienia zwierząt.

Przeczytaj również