Home WiadomościSzwecja Saab zdobywa kolejny kontrakt w USA. Szwedzki radar wzmocni obronę powietrzną USA

Saab zdobywa kolejny kontrakt w USA. Szwedzki radar wzmocni obronę powietrzną USA

Szwedzka firma Saab podpisała lukratywny kontrakt z Siłami Powietrznymi USA na dostawę zaawansowanego systemu radarowego Giraffe 4A. To kolejne potwierdzenie wysokiej jakości szwedzkiej technologii obronnej i wzmocnienie współpracy militarnej między Szwecją a USA.

Szwedzki radar podbije amerykańskie niebo. Firma Saab, znana z produkcji zaawansowanych systemów obronnych, podpisała kontrakt z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych na dostawę systemu radarowego Giraffe 4A. To kolejny dowód na to, że szwedzka technologia obronna cieszy się uznaniem na całym świecie.

Giraffe 4A – gwarant bezpieczeństwa

System radarowy Giraffe 4A zapewni Siłom Powietrznym USA mobilny nadzór radarowy dalekiego zasięgu i obronę baz lotnicznych w Europie. Jego zaawansowane technologie pozwolą na skuteczne wykrywanie i śledzenie różnego rodzaju celów powietrznych, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Europie.

Szwedzkie doświadczenie

Warto podkreślić, że system Giraffe 4A jest już z powodzeniem wykorzystywany przez szwedzkie siły zbrojne. W 2020 roku Szwedzka Administracja Materiałów Obronnych podpisała kontrakt z Saabem na rozwiązanie systemowe dla zintegrowanego czujnika i systemu dowodzenia dla obrony powietrznej. Dzięki temu rozwiązaniu Szwecja zyskała możliwość skuteczniejszego przeciwdziałania różnym zagrożeniom z powietrza, takim jak pociski balistyczne czy myśliwce.

Współpraca szwedzko-amerykańska

Umowa na dostawę systemu Giraffe 4A to kolejny krok w umacnianiu współpracy wojskowej między Szwecją a Stanami Zjednoczonymi. Obie strony od lat współpracują w dziedzinie obronności, a najnowszy kontrakt jest tego najlepszym dowodem.

Cytaty:

  • Carl-Johan Bergholm, szef Saab Business Area Surveillance: „Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wybrały Giraffe 4A, aby zwiększyć swoje możliwości w zakresie nadzoru radarowego dalekiego zasięgu w Europie. System przyczynia się do wzmocnienia Sił Powietrznych USA w Europie.”
  • Laura Swaan Wrede, ówczesna zastępczyni szefa obrony Szwecji: „Będziemy teraz w stanie odpierać ataki taktycznych pocisków balistycznych, a także znacznie zwiększyć zdolność wykrywania i zwalczania pocisków manewrujących i myśliwców. Jest to korzystne dla całych szwedzkich sił zbrojnych, a szczególnie dla całej obrony powietrznej.”

Wnioski

Umowa na dostawę systemu radarowego Giraffe 4A to ogromny sukces dla szwedzkiej firmy Saab i potwierdzenie wysokiej jakości szwedzkiej technologii obronnej. Dzięki temu rozwiązaniu zarówno Szwecja, jak i Stany Zjednoczone zyskają jeszcze większe bezpieczeństwo.

Przeczytaj również