Lokalni przywódcy społeczności muzułmańskiej w szwedzkiej gminie Växjö planują budowę gigantycznego meczetu, w którym może zamieszkać co najmniej 1000 osób, meczet miałby zostać sfinansowany przez sponsorów z Bliskiego Wschodu.

Lokalny imam Ismail Abuhelal powiedział, że obecny meczet, Fundacja Muzułmańska Växjö, który powstał około 15 lat temu, po prostu nie jest wystarczający duży, aby pomieścić rosnącą liczbę wyznawców w okolicy,  informuje Lokaltidningen .

„Kiedy świętujemy zakończenie Ramadanu z połączeniem podroży do Mekki to do Naszego meczetu przychodzi nawet dwa tysiące osób w związku z tym musieliśmy korzystać z innego budynku” powiedział Abuhelal said

Imam dodał, że nowy meczet będzie mieszanką tradycyjnej i nowoczesnej architektury, a także będzie wyróżniał się minaretem.

W ubiegłym roku społeczność muzułmańska uzyskała zgodę władz lokalnych na publiczne rozpowszechnianie wezwania do modlitwy, pomimo sprzeciwu populistycznych szwedzkich demokratów, którzy wyrazili swoje obawy, mówiąc: „Ogłoszenia modlitewne w miejscach publicznych i językach obcych nie są częścią szwedzkiego społeczeństwa”.

Imam Abuhelal przyznał, że do tej pory społeczność nie składała odpowiedniego wniosku o pozwolenie na budowę od rządu, aby zbudować meczet, ale powiedział, że ma nadzieję, że zostanie zbudowany do około 2025 roku.

„Możemy być w stanie uzyskać pomoc od bogatych krajów arabskich, takich jak Katar, Arabia Saudyjska lub Zjednoczone Emiraty Arabskie. Muzułmanin uważa, że ​​dobrze jest pomagać innym muzułmanom w budowie meczetu, w którym nie ma meczetu – powiedział.

„Mieliśmy w tym temacie kontakty z tymi krajami. Nie otrzymaliśmy żadnych obietnic, ale są ludzie, którzy są gotowi pomóc w budowie przekazując pieniądze na budowę meczetu w Växjö – dodał.