fbpx

Szwedzcy muzułmanie chcą zbudować mega meczet

Lokalni przywódcy społeczności muzułmańskiej w szwedzkiej gminie Växjö planują budowę gigantycznego meczetu, w którym może zamieszkać co najmniej 1000 osób, meczet miałby zostać sfinansowany przez sponsorów z Bliskiego Wschodu.

Lokalny imam Ismail Abuhelal powiedział, że obecny meczet, Fundacja Muzułmańska Växjö, który powstał około 15 lat temu, po prostu nie jest wystarczający duży, aby pomieścić rosnącą liczbę wyznawców w okolicy,  informuje Lokaltidningen .

„Kiedy świętujemy zakończenie Ramadanu z połączeniem podroży do Mekki to do Naszego meczetu przychodzi nawet dwa tysiące osób w związku z tym musieliśmy korzystać z innego budynku” powiedział Abuhelal said

Imam dodał, że nowy meczet będzie mieszanką tradycyjnej i nowoczesnej architektury, a także będzie wyróżniał się minaretem.

W ubiegłym roku społeczność muzułmańska uzyskała zgodę władz lokalnych na publiczne rozpowszechnianie wezwania do modlitwy, pomimo sprzeciwu populistycznych szwedzkich demokratów, którzy wyrazili swoje obawy, mówiąc: „Ogłoszenia modlitewne w miejscach publicznych i językach obcych nie są częścią szwedzkiego społeczeństwa”.

Imam Abuhelal przyznał, że do tej pory społeczność nie składała odpowiedniego wniosku o pozwolenie na budowę od rządu, aby zbudować meczet, ale powiedział, że ma nadzieję, że zostanie zbudowany do około 2025 roku.

„Możemy być w stanie uzyskać pomoc od bogatych krajów arabskich, takich jak Katar, Arabia Saudyjska lub Zjednoczone Emiraty Arabskie. Muzułmanin uważa, że ​​dobrze jest pomagać innym muzułmanom w budowie meczetu, w którym nie ma meczetu – powiedział.

„Mieliśmy w tym temacie kontakty z tymi krajami. Nie otrzymaliśmy żadnych obietnic, ale są ludzie, którzy są gotowi pomóc w budowie przekazując pieniądze na budowę meczetu w Växjö – dodał.

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwedzcy muzułmanie chcą zbudować mega meczet

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...