Rekordowa produkcja energii elektrycznej z wiatru w Szwecji

Silny wiatr, który uderzył we wtorek rano w Szwecję pomógł ustanowić nowy rekord w produkcji prądu w elektrowniach wiatrowych.

Prawie 5,7 miliona kWh energii z wiatru zostało wygenerowane we wtorek pomiędzy 6 a 7 rano, gdy orkan Urd (nordycka bogini przeznaczenia) uderzył w południową Szwecję, podał rzecznik firmy dostarczającej energię Bixia.

Jest to więcej niż wynosił poprzedni rekord, który został ustanowiony w grudniu zeszłego roku, gdy w ciągu godziny elektrownie wiatrowe wyprodukowały około pół miliona kWh mniej.

„Ekstremalnie wietrzna pogoda w ostatnich dniach oznacza, że elektrownie wiatrowe produkują tyle prądu co 6 elektrowni atomowych. Nigdy wcześniej nie było takiej sytuacji w Szwecji,” napisał Anders Engqvist, dyrektor ds. zarządzania ryzykiem w Bixia, we wtorkowym oświadczeniu.

Orkan Urd (w polsce orkan Barbara) uderzył w Szwecję w poniedziałek wieczorem i kontynuował “atak” we wtorek rano, miejscami na zachodnim wybrzeżu osiągając według meteorologów z SMHI siłę huraganu.

W ciągu ostatnich 3 dni energia wyprodukowana z wiatru stanowiła 26% całej zużywanej w Szwecji energii. Tak wynika z danych podawanych przez Bixia, która systematycznie obniża ceny energii elektrycznej w krajach nordyckich.

„Wczoraj cena energii elektrycznej w Szwecji wyniosła 22 öre (~10 groszy) za kWh. Tydzień wcześniej cena wynosiła 33 öre (~33 grosze). W Danii i Niemczech ceny energii nieznacznie spadły w okresie świątecznym. Jeśli masz kontrakt ze zmienną ceną to twój rachunek na koniec miesiąca będzie niższy,” powiedział Engqvist.

Szwecja wyprodukowała 16,6 TWh energii elektrycznej z prądu w 2015 roku, czyli około 12% całej zużywanej energii. Ponieważ energii wiatru nie można przechowywać w wietrzne dni hydroelektrownie podnoszą wodę do wyżej położonych zbiorników używając “nadmiarowej” energii z wiatru.

„Jeśli spojrzymy na produkcję prądu dzisiejszego poranka w Szwecji to zobaczymy, że hydroelektrownie produkują mniej prądu niż zazwyczaj,” wyjaśnił Engqvist.

„Jednocześnie nasz import z Norwegii się zatrzymuje i to my wysyłamy energię do nich. Przyjmujemy energię z Danii, gdyż tam także jest bardzo wietrznie, wieje też w Niemczech (Dania przyjmuje też energię od Niemców).”

Szwedzkie elektrownie wiatrowe są jednak małe w porównaniu z liderem energii wiatrowej w Europie Niemcami, które w 2015 roku wygenerowały 85,4 TWh. Polska w ubiegłym roku wyprodukowała 4,1 TWh energii elektrycznej wykorzystując wiatraki.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Greta Thunberg mści się na Donaldzie Trumpie: „wyluzuj, starcze”

Greta Thunberg postanowiła pożegnać Donalda Trumpa, który 20 stycznia zakończył swoją prezydenturę w USA. Nastoletnia aktywistka ekologiczna była przez...

Musisz przeczytać

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii,...

Pięciu Polaków skazanych na karę więzienia za sfałszowanie zaświadczenia lekarskiego

Polski pracodawca i jego czterej pracownicy zostali skazani za...