Putin: Blatter powinien dostać pokojową nagrodę Nobla

Rosyjski prezydent Władimir Putin uważa, że Sepp Blatter, prezes Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA), borykającej się ze skandalem korupcyjnym, powinien otrzymać pokojową nagrodę Nobla, za zasługi dla światowego sportu.  

Putin przemawiał zaledwie kilka dni po wizycie szwajcarskiego prezesa w Petersburgu, gdzie odbyło się losowanie grup eliminacyjnych do mistrzostw świata w 2018, które odbędą się w Rosji. Powiedział, że Blatter razem z innymi szefami międzynarodowych organizacji sportowych takich jak Komitet Olimpijski, zasłużył na specjalne traktowanie.

“Jeżeli jest ktoś kto zasłużył na nagrodę Nobla, to właśnie oni,” powiedział szwajcarskiej stacji telewizyjnej RTS.

W wywiadzie Putin, lekceważy śledztwo prowadzone w sprawie korupcji w FIFA, prowadzone przez Amerykanów i Szwajcarów.

“Wszyscy znamy sytuację dziejącą się obecnie wokół Blattera. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale nie wierzę w jakikolwiek osobisty udział pana Blattera w korupcji,” powiedział Putin.

Kilku z oficjeli FIFA zostało postawionych w stan oskarżenia, ale na razie nie postawiono żadnych zarzutów Blatterowi a on sam twierdzi, że jest niewinny.

Jednak w czerwcu, pod naciskiem opinii społecznej, zrezygnował on z dalszego przewodniczenia  FIFA.

Blatter, obecnie 79 letni, od dawna podejrzewany jest o to, że marzy mu się otrzymanie pokojowej nagrody Nobla.

Odgrywał on centralną rolę w inicjatywie z 2012 “Handshake for Peace” – “Uścisk ręki dla pokoju”, rozpoczętej przez Norweskie Noblowskie Centrum Pokoju, czyli część Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Norweskie Centrum Pokoju zakończyło tę współpracę w czerwcu, po ogłoszeniu rezygnacji Blattera.

Śledztwo w sprawie korupcji przy przyznawaniu praw do organizacji mistrzostw świata, rzuciło cień na zwycięstwo Rosji w wyścigu do organizacji mistrzostw świata w 2018 roku. Zarówno Putin jak i większość rosyjskich mediów twierdzą, że sprawa ma podłoże polityczne.

W wywiadzie Putin przypomniał, że USA również zgłaszało oferty zostania gospodarzem mistrzostw w 2018 i 2022 roku, ale te oferty przegrały.

“Sposób walki z korupcją, zmusza mnie do zastanowienia czy nie jest to kontynuacja walki o zostanie gospodarzem mistrzostw w 2018 lub 2022 roku,” powiedział Putin.

 

Strona główna Wiadomości Putin: Blatter powinien dostać pokojową nagrodę Nobla

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...