fbpx

Putin: Blatter powinien dostać pokojową nagrodę Nobla

Rosyjski prezydent Władimir Putin uważa, że Sepp Blatter, prezes Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA), borykającej się ze skandalem korupcyjnym, powinien otrzymać pokojową nagrodę Nobla, za zasługi dla światowego sportu.  

Putin przemawiał zaledwie kilka dni po wizycie szwajcarskiego prezesa w Petersburgu, gdzie odbyło się losowanie grup eliminacyjnych do mistrzostw świata w 2018, które odbędą się w Rosji. Powiedział, że Blatter razem z innymi szefami międzynarodowych organizacji sportowych takich jak Komitet Olimpijski, zasłużył na specjalne traktowanie.

“Jeżeli jest ktoś kto zasłużył na nagrodę Nobla, to właśnie oni,” powiedział szwajcarskiej stacji telewizyjnej RTS.

W wywiadzie Putin, lekceważy śledztwo prowadzone w sprawie korupcji w FIFA, prowadzone przez Amerykanów i Szwajcarów.

“Wszyscy znamy sytuację dziejącą się obecnie wokół Blattera. Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale nie wierzę w jakikolwiek osobisty udział pana Blattera w korupcji,” powiedział Putin.

Kilku z oficjeli FIFA zostało postawionych w stan oskarżenia, ale na razie nie postawiono żadnych zarzutów Blatterowi a on sam twierdzi, że jest niewinny.

Jednak w czerwcu, pod naciskiem opinii społecznej, zrezygnował on z dalszego przewodniczenia  FIFA.

Blatter, obecnie 79 letni, od dawna podejrzewany jest o to, że marzy mu się otrzymanie pokojowej nagrody Nobla.

Odgrywał on centralną rolę w inicjatywie z 2012 “Handshake for Peace” – “Uścisk ręki dla pokoju”, rozpoczętej przez Norweskie Noblowskie Centrum Pokoju, czyli część Norweskiego Komitetu Noblowskiego.

Norweskie Centrum Pokoju zakończyło tę współpracę w czerwcu, po ogłoszeniu rezygnacji Blattera.

Śledztwo w sprawie korupcji przy przyznawaniu praw do organizacji mistrzostw świata, rzuciło cień na zwycięstwo Rosji w wyścigu do organizacji mistrzostw świata w 2018 roku. Zarówno Putin jak i większość rosyjskich mediów twierdzą, że sprawa ma podłoże polityczne.

W wywiadzie Putin przypomniał, że USA również zgłaszało oferty zostania gospodarzem mistrzostw w 2018 i 2022 roku, ale te oferty przegrały.

“Sposób walki z korupcją, zmusza mnie do zastanowienia czy nie jest to kontynuacja walki o zostanie gospodarzem mistrzostw w 2018 lub 2022 roku,” powiedział Putin.

 

Strona główna Wiadomości Putin: Blatter powinien dostać pokojową nagrodę Nobla

Warto przeczytać

Swexit. Europarlamentarzyści uważają, że jest to realne.

Były poseł do Parlamentu Europejskiego uważa, że Szwecja powinna pójść w ślady za Wielką Brytanią i wyjść z Unii. Okazuje się, że...

Nietypowy hotel stojący obok latarni morskiej: spędź noc z dala od lądu

Pater Noster to prawdopodobnie najbardziej nietypowy hotel, jaki znajdziecie w Szwecji – a na pewno najdalej wysunięty od lądu. Jedno jest pewne:...

„Zielony” podatek za plastikowe torebki uznany za porażkę

UE wprowadziła pewien czas temu podatek od torebek foliowych. Miał on na celu ograniczenie rocznego zużycia tychże właśnie jednorazowych reklamówek.