Z powodów bezpieczeństwa ewakuowano centrum dla uchodźców

Ośrodek dla uchodźców w centralnej Szwecji został ewakuowany z powodu poważnych zastrzeżeń co do bezpieczeństwa mieszkańców.

W czwartek łącznie 131 uchodźców zostało przeniesionych z centrum Klackbergsgården w Norberg po pojawieniu się poważnych zarzutów co do warunków panujących w tym ośrodku.

„Od pewnego czasu próbowaliśmy rozmawiać z prowadzącymi ten ośrodek, aby dać im czas na rozwiązanie problemów. Jednak w ciągu ostatnich kilku tygodni było tylko gorzej. Nie byli oni w stanie sobie ze wszystkim poradzić i prowadzić centrum,” powiedział szwedzkiemu radiu Lars Brånn z Agencji ds. Migracji.

Decyzja o ewakuacji ośrodka została podjęta we wtorek a cały proces rozpoczął się w czwartek. Mieszkańcy zostali przeniesieni do innych ośrodków w Norberg, Skellefteå oraz Östersund.

„Obecnie przenosimy już ostatnie osoby. Pierwszy autobus odjechał dzisiaj o 9 rano a ostatni odjedzie o 20,” powiedziała rzeczniczka.

Dodała ona, że to „wyjątkowa” sprawa ewakuować cały ośrodek dla uchodźców, ale powiedziała również, że taka sytuacja zdarzyła się już kilkukrotnie w ostatnich latach. Decyzja została podjęta po serii zaniedbań, o których Brånn powiedział w radiu, że dotyczyły higieny, jedzenia oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych w ośrodku.

Zapytany o to czy w ośrodku wydawano wystarczająco dużo jedzenia dla uchodźców Brånn odpowiedział: „Nie”.

„Nikt nie powinien mieszkać w takich warunkach i dlatego musieliśmy to zrobić. To normalna procedura w Agencji ds. Migracji, chociaż to oczywiście dość dramatyczna sytuacja, że byliśmy do tego zmuszeni.”

Szwecja w 2016 roku przyjęła rekordową liczbę 163,000 uchodźców, jednak liczba przybywających obecnie bardzo mocno spadła. W 2016 roku spodziewane jest przyjęcie 30 do 50 tysięcy podań o azyl.

Strona główna Wiadomości Szwecja Z powodów bezpieczeństwa ewakuowano centrum dla uchodźców

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...

Nowe, oficjalne przepisy w Szwecji: zakaz zgromadzeń w gronie więcej niż 8 osób

W poniedziałek na konferencji poświęconej epidemii koronawirusa władze Szwecji poinformowały, że wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. Przepisy wynikają...