Najlepsze porady dla chcących obejrzeć deszcz meteorów

Deszcz Perseidów jest corocznym wydarzeniem na północnej półkuli, a według Międzynarodowej Organizacji Meteorów 2016 ma być najlepszym rokiem z ostatnich lat do jego oglądania. Poniżej podamy ci wszystko co powinieneś wiedzieć, jeśli chcesz obejrzeć to zjawisko.

Po pierwsze, co to są meteory?

To resztki z komet. Komety zostawiają pokryty pyłem ślad, a ziemia co roku przez niego przelatuje w swoim ruchu wokół słońca. Perseidy to jedne z najjaśniejszych takich deszczów w naszej części świata. Małe odłamki, które rozświetlają nasze niebo pochodzą z komety Swifta-Tutle’a. Nazywane są Perseidami ponieważ nadlatuję z kierunku w którym znajduje się konstelacja Perseusza w północno-wschodniej części nieba.

meteor2

Kiedy i skąd najlepiej je obserwować?

Szczyt przewidywany jest na 11-13 sierpnia. Najlepiej widoczne będą w godzinach od 23 do 4:30, bądźcie więc gotowi na późną noc lub wczesny poranek.

Co do miejsca to najlepiej pozostawać z dala od miejskich świateł. Starajcie się znaleźć przestrzeń wolną od zasłaniających widok drzew i budynków.

meteor3

Czy będzie odpowiednia pogoda do oglądania?

O, to ciężkie pytanie. Jeśli jesteście na zewnątrz i chcecie obserwować spadające gwiazdy to najlepsze byłoby całkowicie czarne niebo. To o tej porze roku jest w Szwecji mało prawdopodobne, więc 12 i 13 pewnie będzie trochę chmur, a może nawet będą niewielkie opady.

Jednak niech to was nie odstraszy, możecie ciągle pooglądać spadające meteory pomiędzy chmurami, w końcu ma być ich nawet 100 na godzinę, nie pozwól, aby pogoda stanęła ci na drodze.

meteor4

Co powinieneś ze sobą zabrać?

Piękno oglądania meteorów polega między innymi na tym, że do tego nie potrzebujesz żadnego sprzętu, wystarczą ci oczy. Ale ponieważ to jest Szwecja nie zapomnij o ciepłej kurtce.

Aby oglądanie było wygodne najlepiej zabrać ze sobą składane krzesełko albo koc, żeby móc na nim usiąść lub się położyć, ponieważ astronomia to w dużej mierze czekanie. Właściwie dlaczego nie zrobić sobie pikniku o północy. Oglądanie tego zjawiska wymaga cierpliwości, więc dobrze jest mieć co robić w czasie oczekiwania na deszcz świateł spadających na ziemię. Pamiętaj jednak o patrzeniu w niebo, nie chcesz przecież przegapić najlepszego widowiska z powodu jakiejś kanapki.    

obserwacja-niebo-lornetka 

Idealna randka

Nie jest złym pomysłem zabranie na to wydarzenie swojego przyjaciela lub tej jednej specjalnej osoby. Może to być bardzo zbliżające doświadczenie. A także dobra okazja do poprzytulania się z powodu zimnej nocy oraz pochwalenia się innym szeroką wiedzą na temat Perseidów.

Jeśli jesteś singlem nie martw się. Poproś przyjaciół lub weź ze sobą książkę. Pamiętaj jednak o patrzeniu w niebo.

Jeśli lubisz spotykać nowych ludzi, jest wiele specjalnych klubów zrzeszających osoby oglądające meteory, np. w Norrköping lub Malmö. Poszukaj swojego lokalnego klubu w Internecie.

noc-randka

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...