O godzinie 12:01 w poniedziałek wybuchł strajk w liniach lotniczych SAS. Około 900 pilotów w Szwecji, Norwegii i Danii jest objętych strajkiem, który dotyczy 30 000 pasażerów dziennie.
Przez weekend trwały negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi pilotów SAS Scandinavia a SAS. Termin został wyznaczony na poniedziałek na godzinę 12.00.
O godzinie 12:20 w poniedziałek Prezes i Dyrektor Generalny SAS Anko van der Werff ogłosił, że strajk zostanie przeprowadzony. “Otrzymaliśmy dużo pieniędzy z podatków i uważam, że to wstyd, iż piloci decydują się w ten sposób odpłacić za hojność i cierpliwość, jaką wszystkie kraje okazały firmie w ostatnich latach.”
Oblicza się że uziemionych może być 200 do 250 samolotów dziennie, co oznacza, że liczba odwołanych lotów będzie jeszcze większa. Każdego dnia na całym świecie dotyka to do 30 000 pasażerów.
Szacuje się, że strajk spowoduje odwołanie około 50% wszystkich lotów SAS. Strajk nie dotyczy lotów obsługiwanych przez SAS Link, SAS Connect i partnerów zewnętrznych SAS, stwierdza SAS w swoim komunikacie prasowym.
“Oni (piloci) trzymają firmę jako zakładnika. To nie my wydaliśmy ostrzeżenie. Już dwa razy widzieliśmy, jak piloci opuszczali (negocjacje). To jest złe dla inwestorów. Mówimy o 8000 miejsc pracy”, powiedział Anko van der Werff.
Strajk miał się rozpocząć w środę w zeszłym tygodniu (29 czerwca), ale termin został przesunięty na sobotę, a następnie ponownie na poniedziałek w porze obiadowej. SAS twierdzi, że informacja o odwołaniu lotów została umieszczona na stronie internetowej firmy, oznaczona jako “Prawdopodobne odwołanie w przypadku wystąpienia strajku”. SAS oferuje zmianę rezerwacji lotów, które mogą być dotknięte tym problemem.
Około pół godziny po ogłoszeniu strajku akcje SAS spadły o nieco ponad 8 procent.
- Nowe przepisy dla osób zdających prawo jazdy w Szwecji – zmiany w szkoleniu kierowców
- Nowe przepisy w Szwecji – zakaz wielu połączeń telefonicznych w celu walki z oszustwami
- Zmiany w uldze podatkowej na dojazdy – nowy limit od 2026 roku
- Międzynarodowa pomoc dla Polski w obliczu powodzi – wsparcie m.in. ze Szwecji
- Zmiany w ulgach podatkowych na panele słoneczne – rząd Szwecji wprowadza nowe zasady