Policja poinformowała, że morderstwo w Kista jest powiązane z przestępczością gangów

Policja intensyfikuje swoje działania przeciwko gangom w Sztokholmie po tym jak niedawno w nocy zastrzeleni zostali w Kista dwaj mężczyźni, znani już wcześniej policji.

Agencja informacyjna TT po policyjnej konferencji prasowej podaje, że w rejonie Sztokholmu obecnie jest 12 konfliktów między gangami.

„Mamy ostatnio do czynienia z dużą liczbą poważnych przestępstw i strzelanin w Sztokholmie. W ciągu kilku ostatnich dni doszło tutaj do 5 morderstw. Oczywiście jest to bardzo poważna i alarmująca sytuacja,” powiedział reporterom dowodzący lokalną policją Ulf Johansson.

Pomimo tego, że liczba zabójstw w ostatnich dekadach w Szwecji spadła, to jednak rośnie liczba powiązanych z działalnością gangów strzelanin. Obecnie sztokholmska policja prowadzi 47 śledztw w sprawie morderstw oraz 57 w sprawie usiłowań morderstwa. W tym roku w stolicy było już 17 strzelanin, z 7 ofiarami śmiertelnymi oraz 14 osobami rannymi.

Sześć konfliktów między gangami ma miejsce w południowym Sztokholmie, a kolejne sześć w północnej części miasta.

„Niestety nie możemy wykluczyć kolejnego wzrostu ilości takich zdarzeń. W ostatnich dniach doszło do 5 morderstw. Uważamy, że wszystkie były wynikiem strzelanin powiązanych z działalnością gangów,” powiedział Patrick Ungsäter, wyższy funkcjonariusz policji z północnego Sztokholmu.  

Zapytany czy ludzie powinni się obawiać o swoje bezpieczeństwo powiedział: „My widzimy te strzelaniny jako wewnętrzne porachunki gangów.”

W ostatnim zdarzeniu zginęło dwóch mężczyzn, którzy zostali znalezieni z ranami postrzałowymi w samochodzie w Kista.

„Nie mogę powiedzieć nic więcej, poza tym, że byli oni znani wcześniej policji i łączymy to zdarzenie z działalnością gangów,” powiedział Ungsäter.

Do tej pory nikogo w tej sprawie nie zatrzymano a policja wciąż poszukuje świadków.   

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...