W ciągu ostatnich 20 lat (2004-2024) odsetek młodych dorosłych (16-29 lat) w Szwecji cierpiących na nadciśnienie tętnicze podwoił się – wynika z danych Szwedzkiej Fundacji Serca i Płuc (Hjärt-Lungfonden), opracowanych na podstawie statystyk Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego (Folkhälsomyndigheten).
W grupie wiekowej 16-29 lat odsetek osób zgłaszających nadciśnienie wzrósł z 2,7% do 5,5%. Podobny trend, choć nieco mniej wyraźny, zaobserwowano w grupie 30-44 lat (wzrost z 5,1% do 9,6%).
„Łatwo jest myśleć jako młody dorosły, że [nadciśnienie] jest to choroba osób starszych,” powiedział Mattias Brunström, lekarz i profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Umeå dla agencji TT. Brunström jest zaniepokojony tymi danymi, ponieważ nadciśnienie jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci z powodu chorób układu krążenia.
Przyczyny wzrostu i konieczność działań systemowych
Zdaniem Brunströma, wzrost zachorowań na nadciśnienie jest silnie związany ze wzrostem otyłości w populacji, w tym wśród dzieci i młodzieży. „Myślę, że musimy spróbować lepiej zrozumieć na poziomie strukturalnym, jakie czynniki społeczne stoją za tym, że dzieci i młodzież stają się grubsze i rozwija się u nich wysokie ciśnienie krwi.”
Brunström podkreśla, że służba zdrowia często nie ma wystarczających zasobów, aby zająć się nastolatkami i młodymi dorosłymi z nadciśnieniem. Dlatego, jego zdaniem, konieczne są działania systemowe, które ułatwią jednostkom dokonywanie zdrowych wyborów, promując dobre nawyki związane ze stylem życia (dieta, ćwiczenia) w codziennym życiu.
Regularne pomiary ciśnienia krwi
Brunström ma nadzieję, że statystyki odzwierciedlają nie tylko rzeczywisty wzrost zachorowań, ale także poprawę wykrywalności nadciśnienia wśród młodszych osób. Zaznacza jednak, że niedodiagnozowanie i niedostateczne leczenie nadciśnienia to wciąż duży problem we wszystkich grupach wiekowych.
Nadciśnienie tętnicze jest często bezobjawowe, co utrudnia jego wykrycie bez regularnych pomiarów. Brunström nie uważa, że każdy powinien mieć w domu ciśnieniomierz, ale zaleca, aby nawet młodzi ludzie mierzyli ciśnienie krwi co kilka lat. „W społeczeństwie krąży całkiem sporo glukometrów […],” mówi.
Fakty o nadciśnieniu:
- Czym jest nadciśnienie? Ciśnienie krwi to ciśnienie, które występuje w tętnicach, gdy krew jest wypompowywana z serca. Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) to stan, w którym ciśnienie krwi jest stale podwyższone.
- Objawy: Nadciśnienie zazwyczaj nie daje objawów. Dopiero bardzo wysokie ciśnienie krwi może objawiać się silnym zmęczeniem, nudnościami i silnymi bólami głowy. (Źródło: Hjärt-Lungfonden)
Jak zapobiegać nadciśnieniu (Źródło: Hjärt-Lungfonden):
- Kontroluj wagę.
- Bądź aktywny fizycznie i regularnie ćwicz.
- Ogranicz spożycie soli.
- Ogranicz spożycie alkoholu.
- Radź sobie z negatywnym stresem.
- Rzuć palenie i zażywanie tabaki.