Rząd Szwecji chce, aby przyszli pracownicy socjalni byli lepiej przygotowani do pracy z młodzieżą zagrożoną przestępczością i wspierania tych, którzy chcą opuścić środowisko przestępcze. W związku z rosnącym problemem wciągania dzieci i młodzieży do gangów przestępczych, przedstawiono raport dotyczący zmian w programie studiów dla pracowników socjalnych.
„Jeśli uda nam się wcześnie wychwycić młodych ludzi, możemy powstrzymać ich karierę przestępczą. Służby socjalne odgrywają kluczową rolę w tej pracy,” powiedział Johan Pehrson (Liberałowie – L), minister edukacji.
Nowe cele edukacyjne i nacisk na prawo
W raporcie zaproponowano, aby przestępczość nieletnich stała się nowym celem studiów, podobnie jak przemoc i ucisk związany z honorem. Zalecono również wzmocnienie kompetencji prawnych przyszłych pracowników socjalnych.
„Zauważyliśmy również potrzebę zmiany innych rzeczy. Pracownicy socjalni potrzebują solidnych kompetencji prawnych w swojej edukacji,” mówi śledczy Michael Tärnfalk, proponując, aby program obejmował co najmniej 30 punktów prawa.
Minister edukacji podkreśla pilność wprowadzenia zmian: „Jak najszybciej, to pilne.” Jednak Tärnfalk szacuje, że pierwsi pracownicy socjalni, którzy ukończą studia zgodnie z nowymi propozycjami, wejdą na rynek pracy za „pięć lub sześć lat”.
Co usunąć z programu? Związek zawodowy wyraża obawy
Zgodnie z wytycznymi rządu, program studiów dla pracowników socjalnych (obecnie 3,5 roku) nie zostanie wydłużony. Pojawia się zatem pytanie, co należy usunąć z programu, aby zrobić miejsce na nowe treści.
„To będzie zależeć od samych uniwersytetów. Prawdopodobnie jest miejsce na pragmatyzm,” mówi Michael Tärnfalk. Jednak w raporcie, wykraczając poza zakres zlecenia, zasugerowano rozważenie wydłużenia programu do 4,5-5 lat, co pozwoliłoby na „szeroki wzrost wiedzy”. Alternatywnie, zaproponowano zbadanie możliwości utworzenia dodatkowego programu szkoleniowego dla wyspecjalizowanych pracowników socjalnych. Zanim jednak zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje, należy zbadać, dlaczego tak niewielu pracowników socjalnych decyduje się na dalsze kształcenie. „Istnieją gdzieś korki, które uniemożliwiają to,” mówi Tärnfalk.
Fredrik Hjulström, szef polityki społecznej w Akademikerförbundet SSR (związku zawodowym pracowników socjalnych), pozytywnie ocenia fakt, że „dochodzenie wykazało, że istnieje potrzeba specjalistycznego szkolenia”, ale ma wątpliwości co do szczegółów głównej propozycji. „Jest rzeczą oczywistą, że jeśli dodasz coś nowego, coś innego zniknie,” mówi. Argumentuje, że skracanie programu studiów nie jest rozwiązaniem, porównując to do skrócenia studiów medycznych.
Fakty: Praca socjalna w Szwecji
- Pracownicy socjalni zajmują się problemami społecznymi, ich zapobieganiem i rozwiązywaniem, pracując z jednostkami, grupami lub na poziomie społeczności.
- Miejsca pracy: służby socjalne, szpitale, szkoły, ośrodki leczenia, administracja publiczna i prywatna, zarządzanie zasobami ludzkimi.
- Studia: 3,5 roku, oferowane na 19 uniwersytetach w Szwecji.
- Ostatni przegląd programu studiów: prawie 20 lat temu.
- Źródła: NE (Nationalencyklopedin – Szwedzka Encyklopedia Narodowa), Uniwersytet w Göteborgu, Uniwersytet Sztokholmski,