Home WiadomościSzwecja Pilny apel: Duży niedobór krwi w Szwecji

Pilny apel: Duży niedobór krwi w Szwecji

Szwecja apeluje o krwiodawstwo: Niedobór krwi zagraża pacjentom

W sektorze opieki zdrowotnej w Szwecji doszło do poważnego kryzysu. Region Västmanland poinformował w mediach społecznościowych o „dużym niedoborze” krwi, który dotyczy wszystkich grup krwi.

Ryzyko poważnych konsekwencji

Braki w zapasach krwi mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym zagrożenia dla działania służb ratownictwa medycznego oraz utraty gotowości na wypadek urazów i katastrof. Podobne sytuacje miały miejsce w przeszłości, m.in. w regionie Västra Götaland, który także zmagał się z ostrym niedoborem krwi.

Apel do mieszkańców

Region Västmanland zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców:

  • Obecni krwiodawcy są proszeni o jak najszybsze oddanie krwi.
  • Osoby, które jeszcze nie zostały dawcami, powinny jak najszybciej zarejestrować się w centrach krwiodawstwa.

Niedobory dotyczą nie tylko regionu Västmanland. W regionie Sztokholm zapasy krwi także są krytycznie niskie, a sytuacja wymaga natychmiastowego działania. W szczególności grupy krwi 0- oraz AB- są pilnie potrzebne.

– Duży niedobór tej grupy krwi. Prosimy o oddanie krwi już dziś – apeluje GeBlod na swojej stronie internetowej.

100 000 osób potrzebuje krwi rocznie

Na początku grudnia Krajowa Rada Zdrowia i Opieki Społecznej rozpoczęła ogólnokrajową kampanię mającą na celu zwiększenie liczby krwiodawców. Celem jest podwojenie obecnej liczby dawców, co zapewniłoby wystarczające zapasy krwi zarówno do codziennych potrzeb, jak i na wypadek kryzysów.

Obecnie około 200 000 osób w Szwecji oddaje krew, jednak co roku aż 100 000 pacjentów wymaga transfuzji. Krew jest niezbędna w leczeniu chorób nowotworowych i przewlekłych, podczas operacji, porodów czy wypadków.

– Chcemy pokazać, że oddanie krwi może pomóc komuś przeżyć ósme urodziny, zrealizować marzenia o wakacjach lub zamienić kryzys w nadzieję – mówi Cecilia Gomez, kierownik projektu w Krajowej Radzie Zdrowia i Opieki Społecznej.

Ulrika Ljung, przewodnicząca GeBlod Kommunikation, podkreśla:

– Mamy nadzieję, że więcej osób zdecyduje się zostać krwiodawcami. Nawet ci, którzy nie mogą oddać krwi, mogą pomóc, rozpowszechniając to przesłanie.

Przeczytaj również