Pilne spotkanie ministrów obrony krajów nordyckich

Ministrowie obrony pięciu krajów nordyckich wzięli udział w specjalnym spotkaniu, które odbyło się w tym tygodniu. Jego celem było omówienie, jak należy przygotować się na sytuację nagłego zagrożenia narodowego, atak wojsk zagranicznych czy też katastrofę naturalną.

Peter Hultqvist – działacz Socialdemokraterna, stojący na czele resortu obrony – uważa, że ustalenie planu działania jest niezbędne. „Jeśli dojdzie do sytuacji stwarzającej zagrożenie publiczne, odczują to wszyscy mieszkańcy państw nordyckich”, powiedział dziennikarzowi SVT.

Wydarzenia z kilku minionych lat, jak choćby najazd Rosji na Gruzję (2014) i aneksja Krymu (2014), miały według Hultqvista pogorszyć sytuację bezpieczeństwa w krajach północnoeuropejskich.

Spotkanie ministrów odbyło się w Sztokholmie, w siedzibie Nordefco – Nordyckiej Wspólnoty Obronnej. Organizacji przewodniczą obecnie Szwedzi.

W zebraniu wzięli udział przedstawiciele Danii, Finlandii, Islandii i Norwegii.

Najważniejszym punktem obrad miał być tak zwany mechanizm konsultacji kryzysowych. Zostałby on uruchomiony przez ministerstwo obrony w sytuacji nagłej i stanowiłby pewnego rodzaju system wsparcia, z którego skorzysta rząd.

W każdym ministerstwie obrony powstają specjalne pomieszczenia o wysokim poziomie bezpieczeństwa. W takiej sali zamontowane zostaną telefony i sprzęt do wideo-rozmów. Urządzenia będą specjalnie szyfrowane.

„W ten sposób wysoko postawieni politycy będą mogli szybko się ze sobą skontaktować, a połączenie zostanie zabezpieczone szyfrem. Tajne informacje nie zostaną ujawnione nieodpowiednim osobom”, powiedział Hultqvist w rozmowie z TT News Agency.

Mechanizm konsultacji kryzysowych znalazłby swoje zastosowanie także w odniesieniu do sił zbrojnych. Na przykład, kiedy samoloty wojskowe i cywilne miałyby problem z systemem GPS, albo w przypadku prowokacji ze strony wojsk zagranicznych.

Specjalny system wsparcia został już przetestowany przez każde z pięciu państw.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska Filminstitutet, Polski Instytut Sztuki Filmowej, EC1 Łódź oraz Canal+ Polska....

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Gmina Botkyrka pod Sztokholmem: płonie 100 tys. ton śmieci

W ciągu ostatnich dni mieszkańcy pewnych obszarów Sztokholmu mogli...