fbpx

Pilne spotkanie ministrów obrony krajów nordyckich

Ministrowie obrony pięciu krajów nordyckich wzięli udział w specjalnym spotkaniu, które odbyło się w tym tygodniu. Jego celem było omówienie, jak należy przygotować się na sytuację nagłego zagrożenia narodowego, atak wojsk zagranicznych czy też katastrofę naturalną.

Peter Hultqvist – działacz Socialdemokraterna, stojący na czele resortu obrony – uważa, że ustalenie planu działania jest niezbędne. „Jeśli dojdzie do sytuacji stwarzającej zagrożenie publiczne, odczują to wszyscy mieszkańcy państw nordyckich”, powiedział dziennikarzowi SVT.

Wydarzenia z kilku minionych lat, jak choćby najazd Rosji na Gruzję (2014) i aneksja Krymu (2014), miały według Hultqvista pogorszyć sytuację bezpieczeństwa w krajach północnoeuropejskich.

Spotkanie ministrów odbyło się w Sztokholmie, w siedzibie Nordefco – Nordyckiej Wspólnoty Obronnej. Organizacji przewodniczą obecnie Szwedzi.

W zebraniu wzięli udział przedstawiciele Danii, Finlandii, Islandii i Norwegii.

Najważniejszym punktem obrad miał być tak zwany mechanizm konsultacji kryzysowych. Zostałby on uruchomiony przez ministerstwo obrony w sytuacji nagłej i stanowiłby pewnego rodzaju system wsparcia, z którego skorzysta rząd.

W każdym ministerstwie obrony powstają specjalne pomieszczenia o wysokim poziomie bezpieczeństwa. W takiej sali zamontowane zostaną telefony i sprzęt do wideo-rozmów. Urządzenia będą specjalnie szyfrowane.

„W ten sposób wysoko postawieni politycy będą mogli szybko się ze sobą skontaktować, a połączenie zostanie zabezpieczone szyfrem. Tajne informacje nie zostaną ujawnione nieodpowiednim osobom”, powiedział Hultqvist w rozmowie z TT News Agency.

Mechanizm konsultacji kryzysowych znalazłby swoje zastosowanie także w odniesieniu do sił zbrojnych. Na przykład, kiedy samoloty wojskowe i cywilne miałyby problem z systemem GPS, albo w przypadku prowokacji ze strony wojsk zagranicznych.

Specjalny system wsparcia został już przetestowany przez każde z pięciu państw.

Strona główna Wiadomości Szwecja Pilne spotkanie ministrów obrony krajów nordyckich

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Skandynawia zdecydowała o wygranej Rafała Trzaskowskiego.

W niedzielę 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich. PKW musi jeszcze policzyć głosy z 4 obwodów do głosowania. Według danych...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.