Osiem na dziesięć nowych miejsc pracy w Szwecji jest zajmowanych przez imigrantów

W Szwecji bezrobocie spada zarówno wśród rodowitych Szwedów jak i wśród imigrantów.

Szwedzka Agencja Pracy Arbetsförmedlingen przedstawił we wtorek prognozy mówiące, że w 2017 i 2018 roku zostanie utworzonych 149,000 nowych miejsc pracy, a większość z nich zajmą osoby urodzone za granicą.

„Osiem na dziesięć nowych miejsc pracy trafi do osób pochodzących z zagranicy, jednocześnie poziom zatrudnienia w tej grupie wzrośnie o 2 punkty procentowe. To pozytywna wiadomość w czasie, gdy na szwedzki rynek pracy trafia coraz więcej przybyszów z zagranicy,” powiedział dyrektor generalny Arbetsförmedlingen, Mikael Sjöberg.

W raporcie agencja podkreśla, że osoby z wyższą edukacją bardziej skorzystają ze wzrostu poziomu zatrudnienia niż te z niższym wykształceniem.

Bezrobocie wśród osób pochodzących z zagranicy wciąż utrzymuje się też na wyższym poziomie niż wśród rodowitych Szwedów. W pierwszym kwartale 2017 roku bezrobocie wśród Szwedów wyniosło 4.9 %, a wśród imigrantów 16 %.

W 2015 roku Szwecja przeżyła wielki najazd imigrantów i zapewnienie im wszystkim miejsc pracy jest obecnie wielkim wyzwaniem. „Cały czas bardzo się staramy, gdyż taka sytuacja bardzo dotyka tych którzy przybyli tu w 2015 roku,” powiedział Sjöberg. „Jednocześnie obserwujemy, że w niektórych grupach spada zainteresowanie tymczasowymi pozwoleniem na pobyt, więc jest to dla nas wielkie wyzwanie.”

Ogólna stopa bezrobocia dla całej Szwecji według Arbetsförmedlingen ma w tym roku spać z 7 % do poziomu 6.6 %, a w przyszłym roku nieznacznie wzrosnąć do 6.7 %.

W 2018 roku bez pracy będzie pozostawać w Szwecji 348,000 osób.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa. Johan Carlson, dyrektor generalny Agencji Zdrowia Publicznego, podkreśla, że choć...

Szwecja: w 2020 roku mniejszościom etnicznym wypłacono prawie 20 mln koron

Na przestrzeni 2020 roku Agencja ds. Młodzieży i Społeczeństwa Obywatelskiego (Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor, MUCF) wypłaciła miliony koron...

Szwecja: Wzrost skonfiskowanych praw jazdy

Według Szwedzkiej Agencji Transportu w ciągu ostatniego roku wzrosła liczba przypadków cofania praw jazdy, a najczęstszą przyczyną była nadmierna...

Musisz przeczytać

Szwecja: surowsze restrykcje covidowe

W czwartek rząd Szwecji zaktualizował ogólnopaństwowe restrykcje dotyczące koronawirusa....

Polsko-szwedzki film zgarnia europejskie nagrody

„Sweat” to polsko-szwedzka koprodukcja, za którą odpowiadają m.in. Svenska...