fbpx

Osiem na dziesięć nowych miejsc pracy w Szwecji jest zajmowanych przez imigrantów

W Szwecji bezrobocie spada zarówno wśród rodowitych Szwedów jak i wśród imigrantów.

Szwedzka Agencja Pracy Arbetsförmedlingen przedstawił we wtorek prognozy mówiące, że w 2017 i 2018 roku zostanie utworzonych 149,000 nowych miejsc pracy, a większość z nich zajmą osoby urodzone za granicą.

„Osiem na dziesięć nowych miejsc pracy trafi do osób pochodzących z zagranicy, jednocześnie poziom zatrudnienia w tej grupie wzrośnie o 2 punkty procentowe. To pozytywna wiadomość w czasie, gdy na szwedzki rynek pracy trafia coraz więcej przybyszów z zagranicy,” powiedział dyrektor generalny Arbetsförmedlingen, Mikael Sjöberg.

W raporcie agencja podkreśla, że osoby z wyższą edukacją bardziej skorzystają ze wzrostu poziomu zatrudnienia niż te z niższym wykształceniem.

Bezrobocie wśród osób pochodzących z zagranicy wciąż utrzymuje się też na wyższym poziomie niż wśród rodowitych Szwedów. W pierwszym kwartale 2017 roku bezrobocie wśród Szwedów wyniosło 4.9 %, a wśród imigrantów 16 %.

W 2015 roku Szwecja przeżyła wielki najazd imigrantów i zapewnienie im wszystkim miejsc pracy jest obecnie wielkim wyzwaniem. „Cały czas bardzo się staramy, gdyż taka sytuacja bardzo dotyka tych którzy przybyli tu w 2015 roku,” powiedział Sjöberg. „Jednocześnie obserwujemy, że w niektórych grupach spada zainteresowanie tymczasowymi pozwoleniem na pobyt, więc jest to dla nas wielkie wyzwanie.”

Ogólna stopa bezrobocia dla całej Szwecji według Arbetsförmedlingen ma w tym roku spać z 7 % do poziomu 6.6 %, a w przyszłym roku nieznacznie wzrosnąć do 6.7 %.

W 2018 roku bez pracy będzie pozostawać w Szwecji 348,000 osób.

Strona główna Wiadomości Szwecja Osiem na dziesięć nowych miejsc pracy w Szwecji jest zajmowanych przez imigrantów

Warto przeczytać

Rośnie liczba infekcji covidowych. Jest ich o 173% więcej niż we wrześniu

Szwecja przeżywa drugą falę zachorowań na koronawirusa – podobnie zresztą jak większość Europy Zachodniej. W ubiegłym tygodniu wskaźnik umieralności wyniósł 58,6 na...

Szwedzcy nauczyciele o islamskim radykalizmie i zabójstwie Paty’ego: „bądźmy gotowi, to dla nas rzeczywiste ryzyko”

Samuel Paty to francuski nauczyciel, który padł ofiarą brutalnego morderstwa. Uczył historii w szkole w Conflans-Sainte-Honorine, nieopodal Paryża. Na jednej z lekcji...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...