W Szwecji bezrobocie spada zarówno wśród rodowitych Szwedów jak i wśród imigrantów.

Szwedzka Agencja Pracy Arbetsförmedlingen przedstawił we wtorek prognozy mówiące, że w 2017 i 2018 roku zostanie utworzonych 149,000 nowych miejsc pracy, a większość z nich zajmą osoby urodzone za granicą.

„Osiem na dziesięć nowych miejsc pracy trafi do osób pochodzących z zagranicy, jednocześnie poziom zatrudnienia w tej grupie wzrośnie o 2 punkty procentowe. To pozytywna wiadomość w czasie, gdy na szwedzki rynek pracy trafia coraz więcej przybyszów z zagranicy,” powiedział dyrektor generalny Arbetsförmedlingen, Mikael Sjöberg.

W raporcie agencja podkreśla, że osoby z wyższą edukacją bardziej skorzystają ze wzrostu poziomu zatrudnienia niż te z niższym wykształceniem.

Bezrobocie wśród osób pochodzących z zagranicy wciąż utrzymuje się też na wyższym poziomie niż wśród rodowitych Szwedów. W pierwszym kwartale 2017 roku bezrobocie wśród Szwedów wyniosło 4.9 %, a wśród imigrantów 16 %.

W 2015 roku Szwecja przeżyła wielki najazd imigrantów i zapewnienie im wszystkim miejsc pracy jest obecnie wielkim wyzwaniem. „Cały czas bardzo się staramy, gdyż taka sytuacja bardzo dotyka tych którzy przybyli tu w 2015 roku,” powiedział Sjöberg. „Jednocześnie obserwujemy, że w niektórych grupach spada zainteresowanie tymczasowymi pozwoleniem na pobyt, więc jest to dla nas wielkie wyzwanie.”

Ogólna stopa bezrobocia dla całej Szwecji według Arbetsförmedlingen ma w tym roku spać z 7 % do poziomu 6.6 %, a w przyszłym roku nieznacznie wzrosnąć do 6.7 %.

W 2018 roku bez pracy będzie pozostawać w Szwecji 348,000 osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.