fbpx

Anders Breivik zmienił imię i nazwisko

W piątek prawnik norweskiego masowego mordercy Andersa Behringa Breivika poinformował, że jego klient zmienił swoje imię i nazwisko. Obecnie nazywa się Fjotolf Hansen. Stało się to dzień po tym jak Sąd Najwyższy odrzucił jego skargę w sprawie nieludzkiego traktowania go w więzieniu.

„Mogę potwierdzić, że zmienił on imię i nazwisko, to już zostało zatwierdzone,” powiedział agencji prawnik Oystein Storrvik, potwierdzając tym samym wcześniejsze doniesienia norweskiej gazety Verdens Gang.

Zapytany o motywy takie postępowania prawnik powiedział, że „nie może zdradzać szczegółów swoich rozmów z klientem.”

W lipcu 2011 roku, Breivik przebrany za funkcjonariusza policji, zastrzelił 69 osób, głównie nastolatków z młodzieżowego obozu Partii Pracy na wyspie Utoya, a tuż wcześniej zabił 8 osób bombą podłożoną przed budynkiem rządowym w Oslo.

Nigdy nie wyraził on żadnego żalu z powodu tego największego masowego morderstwa jakie miało miejsce w Norwegii od czasów wojny. Oświadczył on, że zabił te osoby, ponieważ promowały one multikulturalizm.

Przed dokonaniem ataku rozprowadzał on ideologiczny manifest, w którym podpisał się jako Andrew Berwick.

Faktycznie w norweskim rejestrze gospodarczym firma Breivik Geofarm, stworzona przez niego w celu zakupu nawozów sztucznych użytych do produkcji bomby, jest obecnie zrejestrowana pod imieniem Fjotolf Hansen.

Podczas, gdy Hansen jest często spotykanym w Norwegii nazwiskiem, to imię Fjotolf właściwie nie jest używane.

Obecnie ten 38-latek odsiaduje 21 letni wyrok więzienia, który może być jednak przedłużony bez ograniczeń.

Breivik skarżył się na izolację od innych skazanych w więzieniu, która jest stosowana wobec niego od momentu aresztowania w 2011 roku. Pozwał on także państwo norweskie za złe warunki w więzieniu.

W czwartek jego prawnik powiedział, że złoży on kolejną skargę, teraz do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, gdyż wyrok odrzucając skargę w Sądzie Najwyższym był już ostatnią możliwą instancją w Norwegii.   

Strona główna Wiadomości Norwegia Anders Breivik zmienił imię i nazwisko

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...