Osiągnięto porozumienie w sprawie reformy podatku ekologicznego w Danii

Duński parlament porozumiał się w sprawie nowej reformy podatkowej, która ma zapewnić Danii osiągnięcie przyszłych celów w zakresie emisji. Kraj zobowiązał się do ograniczenia emisji o 70 procent do 2030 roku.

W ramach umowy przedsiębiorcy otrzymają w sumie 6 mld koron duńskich (~8,2 mld sek, 3,5 mld zł.) w latach 2021-2025, aby wesprzeć przejście na gospodarkę ekologiczną.

Reforma podatkowa będzie wdrażana w dwóch etapach, począwszy od podwyższenia podatku energetycznego o 6 koron za gigadżul w 2023 r., Z podatkami zróżnicowanymi w zależności od rodzaju paliwa.

Następnie w 2025 r. Opodatkowaniu będą podlegały również branże zwolnione – w tym rolnictwo i ogrodnictwo.

Kluczową częścią umowy jest to, że nie ustalono żadnego podatku od emisji CO2. Zamiast tego, jako kompromis między partiami z całego spektrum politycznego, porozumienie nakazuje grupie ekspertów zbadanie możliwości wprowadzenia podatku w przyszłości.

Ustalenia z grupy mają zostać przekazane pod koniec 2021 roku i ponownie w połowie 2022 roku. Następnie ponownie omówiona zostanie perspektywa podatku od CO2.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Thunberg przywołuje Dalajlamę do porządku: „Proszę, ucz się więcej”.

Aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która 3 stycznia świętowała osiemnaste urodziny, miała przyjemność stoczyć wideorozmowę z Dalajlamą. Duchowy i polityczny...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...