fbpx

Kolejka do mieszkań w Sztokholmie bije wszelkie rekordy

Kolejka oczekujących na wynajęcie od miasta mieszkania jest tak długa, że szwedzcy politycy chcą wpisania jej do księgi rekordów Guinnessa.

Kategoria najdłuższa kolejka na świecie nie jest chyba tym, z czego powinni się oni cieszyć.

Jeśli jednak politykowi z opozycyjnej Partii Liberalnej uda się zrealizować jego zamiar, sztokholmski kryzys mieszkaniowy znajdzie swoje miejsce w tej słynnej księdze rekordów.

“To jest zupełnie bezsensowne, żebyśmy mieli kolejkę czekających na mieszkania,” powiedział on w środę szwedzkiej gazecie Expressen.

Ogłosił on, że wypełnił formalny wniosek o wpis do księgi rekordów Guinnessa i dodał “Myślę, że otrzymam odpowiedź w ciągu kilku tygodni.”

Pół miliona ludzi jest zapisanych do kolejki Miasta Sztokholm w celu wynajęcia publicznego lub prywatnego lokalu z kontrolowanym czynszem.

Średni czas oczekiwania na lokal wynosi 8 lat a w bardzo pożądanych miejscach rozciąga się on do 20 lat.

Spowodowane jest to powstaniem rynku podnajmowania mieszkań, podczas gdy ceny wynajęcia prywatnie lub nabycia lokalu w Sztokholmie poszybowały znacznie w górę.

Hannah powiedział Expressen, że wpisze Sztokholm do księgi rekordów, “z tej prostej przyczyny, że jesteśmy w wielkim kryzysie mieszkaniowym.”

“Oslo. Helsinki. Berlin. Amsterdam. Bruksela – wystarczy maksymalnie tydzień, aby podpisać umowę wynajęcia. W Sztokholmie zajmuje to 8,4 roku! To bezsensowna sytuacja zagrażająca przyszłości wielu młodych ludzi.”
Członek parlamentu, którego partia tworzyła Koalicję i poprzedni centro-prawicowy rząd, argumentował, że politycy muszą zastanowić się na tym jak rozwinął się kryzys mieszkaniowy.

“Mamy w kraju 350,000 młodych ludzi bez własnych mieszkań (…) z powodu praw i zasad ustanowionych przez nas, przez polityków. Dlatego jesteśmy w Partii Liberalnej trochę samokrytyczni i chcemy dzisiaj doprowadzić do zmiany systemu.”
Sztokholm jest najszybciej rosnącym miastem w Europie, a jego populacja ma w ciągu najbliższych pięciu lat osiągnąć milion osób.

Obecna szwedzka koalicja Socjaldemokraci-Zieloni obiecała 5,5 miliarda koron(~2,5 mld zł) na różne projekty mieszkaniowe w całym kraju, co minister finansów Magdalena Andersson nazwała “największą polityczną inwestycją w budownictwo mieszkaniowe w Szwecji od 20 lat.”

Sztokholmskie kręgi biznesowe także starają się pomóc i złagodzić kryzys, skupiając się na pomocy dla obcokrajowców poszukujących zamieszkania.

Julika Lamberth, menedżer w Sztokholmskiego Regionu Biznesowego, powołanej przez władze organizacji mającej zwiększyć ilość inwestycji w stolicy, powiedziała portalowi The Local w zeszłym tygodniu, że jej organizacja zwiększa swoje wysiłki w celu nawiązania współpracy między firmami a samorządami oraz deweloperami na tym terenie.

“Jesteśmy mediatorem i możemy połączyć te podmioty (…) by ich współdziałanie ułatwiało przyciąganie młodych talentów z całego świata.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Kolejka do mieszkań w Sztokholmie bije wszelkie rekordy

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...