W poniedziałek norweskie władze nakazały fryzjerce, która odmówiła obsłużenia klientki w hidżabie zapłatę 15,000 koron (~7 tys. zł.) grzywny.

Merete Hodne groziło nawet 6 miesięcy więzienia za dyskryminację religijną, w postaci wyproszenia ze swojego salonu Maliki Bayan. Zdarzenie miało miejsce w Bryne małym mieście w południowo-zachodniej Norwegii w październiku zeszłego roku.

„Sąd nie miał wątpliwości, że oskarżona działała z pełną świadomością i celowo dopuściła się dyskryminacji Bayan wyrzucając ją z salonu z powodu jej przynależności do religii Muzułmańskiej.”

Dodatkowo oprócz 10,000 koron grzywny, Hodne ma także zapłacić 5,000 koron (~2,3 tys. zł.)  kosztów sądowych.

Prawnik Hodne powiedział, że zamierza ona odwołać się od decyzji sądu.

Ta 47 letnia fryzjerka powiedziała przed sądem, że uważa zasłanianie twarzy hijabem za symbol polityczny reprezentujący ideologię, która ją przeraża, a nie symbol religijny.

„Widzę to jako symbol totalitaryzmu. Kiedy zobaczyła hijab, nie myślałam o religii, ale o ideologii totalitarnej i o reżimach,” powiedziała sędziemu.

Według aktu oskarżenia, Hodne powiedziała Bayan, że „musi znaleźć sobie inne miejsce, bo ona nie akceptuje takich klientów.”

Fryzjerka odmówiła zapłacenia 8,000 koron (~3,7 tys. zł.)  grzywny za dyskryminację religijną i dlatego sprawa trafiła przed sąd okręgowy w Jæren.

Hodne przyznała przed sądem, że mogła kulturalniej wytłumaczyć swoje zachowanie Bayan, ale odrzuciła wszelkie oskarżenia o dyskryminację religijną.