fbpx

Norwegian ogłasza bankructwo

Wpływ epidemii koronawirusa na codzienne życie jest niepodważalny. Bankructwo ogłosiła spółka Norwegian Air Shuttle, oferująca tanie loty na terenie Skandynawii. Filie NAS w Danii i Szwecji ogłosiły upadłość, co oznacza, że około trzy czwarte pilotów i załogi straci pracę.

20 kwietnia opublikowany został komunikat prasowy, z którego wynika, że Norwegia znajduje się po uszy w tarapatach. Pakiety wsparcia finansowego, zaoferowane przez rządy Szwecji i Danii, nie pomogły przewoźnikowi odbić się od dna, a spółka nie jest w stanie utrzymać wypłacalności. W obu wymienionych krajach dojdzie do masowych zwolnień.

„Przemysł lotniczy został poważnie dotknięty przez pandemię wywołaną COVID-19. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć tej decyzji. Prosiliśmy też o wsparcie ze strony rządu”, tłumaczy Jacob Schram, dyrektor generalny Norwegian Air Shuttle.

„Trzon całej naszej działalności to znakomici piloci i personel pokładowy. Ci ludzie od lat wykonują świetną robotę. Serce się kraja, że nasze duńskie i szwedzkie filie musiały złożyć wniosek o ogłoszenie bankructwa. Przykro mi z powodu losu, jaki spotkał naszych kolegów”, żali się Schram w komunikacie.

„Całą dobę pracujemy w pocie czoła, próbujemy pokonać ten kryzys. Chcemy wrócić jako silniejsza spółka, a nasz cel na przyszłość to oddać pracę tak wielu naszym kolegom, jak to możliwe.”

Norwegian zakończył współpracę z firmą OSM Aviation, która zapewniała mu personel m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Finlandii.

Zmiany wywołane epidemią mają wpłynąć na sytuację 1571 pilotów i 3134 członków personelu pokładowego. Pracę zachowa 700 pilotów i 1300 pracowników pokładowych.

W komunikacie prasowym o zaistniałą sytuację wyraźnie obwinia się rząd szwedzki i duński. Z kolei rząd Norwegii zrobił wszystko, by wspomóc NAS finansowo. Swoją upadłość ogłosiły następujące filie: Norwegian Pilot Services Sweden AB, Norwegian Pilot Services Denmark ApS, Norwegian Cabin Services Denmark ApS, Norwegian Air Resources Denmark LH ApS.

Strona główna Wiadomości Szwecja Norwegian ogłasza bankructwo

Warto przeczytać

Jedyny taki sklep w Szwecji: kupicie tu zarówno “śmieci”, jak i wysokiej klasy odzież.

Anna Bergstrom wpadła na pomysł nietypowego biznesu. Postanowiła otworzyć centrum handlowe, w którym nabyć można produkty używane. Nie jest to jednak standardowy...

Nowelizacja ustawy budżetowej w Szwecji

Nowelizacja ustawy budżetowej ma ułatwić mieszkańcom Szwecji życie w dobie pandemii koronawirusa. Ma dzięki niej powstać więcej miejsc pracy, podatki mają zostać...

Szwedzka pandemia koronawirusa „może się skończyć”

Jeden z najwybitniejszych duńskich naukowców zajmujących się epidemiologią powiedział, że pandemia koronawirusa w Szwecji "może się zakończyć" z powodu odporności populacji.