fbpx

Norwegian ogłasza bankructwo

Wpływ epidemii koronawirusa na codzienne życie jest niepodważalny. Bankructwo ogłosiła spółka Norwegian Air Shuttle, oferująca tanie loty na terenie Skandynawii. Filie NAS w Danii i Szwecji ogłosiły upadłość, co oznacza, że około trzy czwarte pilotów i załogi straci pracę.

20 kwietnia opublikowany został komunikat prasowy, z którego wynika, że Norwegia znajduje się po uszy w tarapatach. Pakiety wsparcia finansowego, zaoferowane przez rządy Szwecji i Danii, nie pomogły przewoźnikowi odbić się od dna, a spółka nie jest w stanie utrzymać wypłacalności. W obu wymienionych krajach dojdzie do masowych zwolnień.

„Przemysł lotniczy został poważnie dotknięty przez pandemię wywołaną COVID-19. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć tej decyzji. Prosiliśmy też o wsparcie ze strony rządu”, tłumaczy Jacob Schram, dyrektor generalny Norwegian Air Shuttle.

„Trzon całej naszej działalności to znakomici piloci i personel pokładowy. Ci ludzie od lat wykonują świetną robotę. Serce się kraja, że nasze duńskie i szwedzkie filie musiały złożyć wniosek o ogłoszenie bankructwa. Przykro mi z powodu losu, jaki spotkał naszych kolegów”, żali się Schram w komunikacie.

„Całą dobę pracujemy w pocie czoła, próbujemy pokonać ten kryzys. Chcemy wrócić jako silniejsza spółka, a nasz cel na przyszłość to oddać pracę tak wielu naszym kolegom, jak to możliwe.”

Norwegian zakończył współpracę z firmą OSM Aviation, która zapewniała mu personel m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Finlandii.

Zmiany wywołane epidemią mają wpłynąć na sytuację 1571 pilotów i 3134 członków personelu pokładowego. Pracę zachowa 700 pilotów i 1300 pracowników pokładowych.

W komunikacie prasowym o zaistniałą sytuację wyraźnie obwinia się rząd szwedzki i duński. Z kolei rząd Norwegii zrobił wszystko, by wspomóc NAS finansowo. Swoją upadłość ogłosiły następujące filie: Norwegian Pilot Services Sweden AB, Norwegian Pilot Services Denmark ApS, Norwegian Cabin Services Denmark ApS, Norwegian Air Resources Denmark LH ApS.

Strona główna Wiadomości Szwecja Norwegian ogłasza bankructwo

Warto przeczytać

Wokalista ABBY Björn Ulvaeu o koronawirusie i szwedzkiej metodzie walki z epidemią

Kontrowersyjny pomysł Szwecji na walkę z koronawirusem (rezygnacja z surowego lockdownu) wzbudził mieszane opinie na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych został pochwalony...

Szwedzka parlamentarzystka: „Bez imigrantów Europa byłaby dużo biedniejsza”.

Ylva Johansson to szwedzka parlamentarzystka, minister w różnych resortach, a od ubiegłego roku także członek Komisji Europejskiej. 56-letnia polityk zasłynęła niedawno kontrowersyjną...

Dania: koronawirus odpuszcza, a obiekty handlowe i rozrywkowe zaczynają się otwierać

W czwartek duńskie muzea i ogrody zoologiczne zaczęły wreszcie otwierać się na klientów. Władze postanowiły, że kraj musi powoli zacząć wracać do...