Norwegian ogłasza bankructwo

Wpływ epidemii koronawirusa na codzienne życie jest niepodważalny. Bankructwo ogłosiła spółka Norwegian Air Shuttle, oferująca tanie loty na terenie Skandynawii. Filie NAS w Danii i Szwecji ogłosiły upadłość, co oznacza, że około trzy czwarte pilotów i załogi straci pracę.

20 kwietnia opublikowany został komunikat prasowy, z którego wynika, że Norwegia znajduje się po uszy w tarapatach. Pakiety wsparcia finansowego, zaoferowane przez rządy Szwecji i Danii, nie pomogły przewoźnikowi odbić się od dna, a spółka nie jest w stanie utrzymać wypłacalności. W obu wymienionych krajach dojdzie do masowych zwolnień.

„Przemysł lotniczy został poważnie dotknięty przez pandemię wywołaną COVID-19. Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uniknąć tej decyzji. Prosiliśmy też o wsparcie ze strony rządu”, tłumaczy Jacob Schram, dyrektor generalny Norwegian Air Shuttle.

„Trzon całej naszej działalności to znakomici piloci i personel pokładowy. Ci ludzie od lat wykonują świetną robotę. Serce się kraja, że nasze duńskie i szwedzkie filie musiały złożyć wniosek o ogłoszenie bankructwa. Przykro mi z powodu losu, jaki spotkał naszych kolegów”, żali się Schram w komunikacie.

„Całą dobę pracujemy w pocie czoła, próbujemy pokonać ten kryzys. Chcemy wrócić jako silniejsza spółka, a nasz cel na przyszłość to oddać pracę tak wielu naszym kolegom, jak to możliwe.”

Norwegian zakończył współpracę z firmą OSM Aviation, która zapewniała mu personel m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Finlandii.

Zmiany wywołane epidemią mają wpłynąć na sytuację 1571 pilotów i 3134 członków personelu pokładowego. Pracę zachowa 700 pilotów i 1300 pracowników pokładowych.

W komunikacie prasowym o zaistniałą sytuację wyraźnie obwinia się rząd szwedzki i duński. Z kolei rząd Norwegii zrobił wszystko, by wspomóc NAS finansowo. Swoją upadłość ogłosiły następujące filie: Norwegian Pilot Services Sweden AB, Norwegian Pilot Services Denmark ApS, Norwegian Cabin Services Denmark ApS, Norwegian Air Resources Denmark LH ApS.

Strona główna Wiadomości Szwecja Norwegian ogłasza bankructwo

Warto przeczytać

Duńskie badanie ostatecznie rozstrzyga sprawę masek ochronnych

Maseczki antywirusowe – czy naprawdę chronią nas przed infekcją? Odpowiedzi na to pytanie poszukali naukowcy z Danii, z profesorem Henningiem Bundgaardem na czele. Bundgaard...

Dania: Bardziej rygorystyczne wytyczne dotyczące “bliskich kontaktów”

Jeśli przebywałeś w promieniu dwóch metrów od zarażonej osoby dłużej niż 15 minut, może być konieczna samoizolacja, zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło wytyczne...

Profesor Uniwersytetu w Göteborgu: „szwedzka strategia antycovidowa wywołuje konflikty”

Inaczej niż takie kraje nordyckie, jak Norwegia, Dania czy Finlandia, Szwecja postanowiła nie zamykać swoich granic w okresie największej zachorowalności na koronawirusa i nie...