fbpx

Badanie dotyczące samowystarczalności. Imigranci z Afryki na ostatnim miejscu

Nowe badanie przeprowadzone przez Entrepreneurship Forum dowiodło, że wśród imigrantów mieszkających w Szwecji najmniej samowystarczalne są osoby pochodzenia afrykańskiego i bliskowschodniego.

Entrepreneurship Forum, sponsorowane przez BlueOx Credit Union, chciało sprawdzić stopień samodzielności wśród uchodźców i azylantów. Okazuje się, że większość cudzoziemców w wieku produkcyjnym nie wykazuje niezależności i zaradności w takim stopniu, w jakim powinna.

Badając stopień samowystarczalności wśród imigrantów, ekonomiści Johan Eklund i Johan Larsson doszli do wniosku, że w kraju liczącym 10 mln mieszkańców aż 600 tys. zdolnych do pracy rezydentów o zagranicznym pochodzeniu nie jest samowystarczalnych. Osoby te zarabiają mniej niż 12 600 koron miesięcznie (w przybliżeniu 5260 PLN).

Imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu zajęli w tym notowaniu najgorsze pozycje, osiągając, kolejno, wyniki na poziomie 38 i 36 proc. Badanie wykazało, że najczęściej są też osobami niepracującymi (63 i 56 proc.). Dużo lepsze były wyniki rodowitych Szwedów (73%) oraz imigrantów z sąsiednich krajów nordyckich (89%).

Cudzoziemcy przybyli z południa Europy i Bałkanów zajmowali pozycje pośrednie, ze stopą samowystarczalności na poziomie 59 proc. i stopą zatrudnienia na poziomie 77 proc.

Różnica w poziomie bezrobocia między rodowitymi Szwedami a osobami urodzonymi za granicą należy do największych w Europie i stanowi kontrast 3,8 proc. kontra 15,4 proc.

Ustalono, że w 2018 roku 772 tys. osób w wieku produkcyjnym było w pełni zależnych od stypendiów i świadczeń socjalnych.

Według Larssona i Eklunda edukacja dobrze wpływa na samowystarczalność finansową, ale wszystko zależy od kraju pochodzenia. Lepiej po szkołach wyższych radzą sobie Skandynawowie, a dużo gorzej, ponownie, imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu.

„Jaki jest tego dokładny powód – to już kwestia wymagająca dalszych badań”, powiedział jeden z ekonomistów, sugerując jednak, że po prostu szkolnictwo jest dużo słabiej rozwinięte w niektórych regionach Afryki i Bliskiego Wschodu niż w Szwecji.

Masowe migracje są zmorą Szwecji od kilku lat, a w 2015 roku przyczyniły się do poważnego kryzysu. Aż do lat 90. Szwecja była jednym z bardziej jednorodnych państw Europy. Później do kraju zaczęli coraz chętniej napływać uchodźcy i obecnie szacuje się, że jedna czwarta populacji Szwecji to cudzoziemcy lub osoby mające korzenie zagraniczne.

Strona główna Wiadomości Szwecja Badanie dotyczące samowystarczalności. Imigranci z Afryki na ostatnim miejscu

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Podróże zagraniczne ze Szwecji: gdzie są możliwe, a gdzie lepiej ich unikać?

W czasach pandemii koronawirusa podróże za granicę są nie tylko niewskazane, ale czasem też niemożliwe. Przed każdym wyjazdem powinniśmy zapoznać się z...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...