fbpx

RAPORT – Tegnell o zakazie opuszczania domów i zamknięciu granic: „Wszystko jest możliwe”

20 kwietnia: 1580 osób zmarło w Szwecji w wyniku powikłań wywołanych koronawirusem, a liczba zachorowań w ciągu doby wzrosła z 14 385 do 14 777.

Od początku epidemii na oddziały intensywnej terapii trafiło łącznie 1133 pacjentów. Anders Tegnell apeluje do Szwedów, by nie wychodzili z domów, unikali kontaktu z ludźmi i dbali o higienę rąk. Jego odezwa jest nieprzypadkowa: okazuje się, że mieszkańcy kraju coraz częściej stołują się w restauracjach i chętniej wychodzą do miasta.

Reporter francuskiej telewizji informacyjnej BFM zapytał Tegnella, czy w Szwecji wprowadzony zostanie już wkrótce zakaz opuszczania domów i czy zamknięte będą granice. Państwowy epidemiolog odpowiedział: „Przy tak poważnej pandemii wszystko jest możliwe. Jednocześnie myślę, że prawdopodobieństwo, iż pójdziemy tą drogą, z biegiem czasu tylko maleje.”

Urząd Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) sporządził oficjalną listę czynników, które zwiększają ryzyko śmierci z powodu koronawirusa. Wykaz obejmuje m.in. choroby nowotworowe, otyłość (wskaźnik masy ciała powyżej 40), podeszły wiek (70+), choroby nerwowo-mięśniowe (takie jak Parkinson), stwardnienie rozsiane oraz stwardnienie zanikowe boczne.

W grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 znajdują się dodatkowo osoby cierpiące na: choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, cukrzycę, niewydolność nerek (przewlekłą lub zwykłą), przewlekłe schorzenia wątroby, przewlekłe choroby płuc (inne niż astma).

O zdrowie w czasie epidemii powinien szczególnie dbać każdy, kto cierpi z powodu zaburzeń funkcji narządów lub ciężko przechodzi infekcje wirusowe.

W mediach szwedzkich coraz częściej pojawiają się zdjęcia i nagrania z opustoszałych stacji metra oraz innych miejsc publicznych. Jednocześnie, z powodu ocieplenia, w wielu obszarach miejskich można spotkać spacerujące osoby. Pojawiają się przypadki, w których beztrosko łamane są instrukcje dotyczące utrzymywania dystansu społecznego.

„Łatwo można zauważyć, że w wielu barach przebywa więcej klientów, niż powinno” – czytamy w facebookowym poście sztokholmskiej policji. W niedzielę w Södermalm pojawiły się tłumy osób korzystających ze sprzyjającej pogody.

Szwedzka Agencja Zdrowia Publicznego nakazała, by w restauracjach obowiązywała obsługa stołowa – nie można siadać przy barach i swobodnie przemieszczać się po obiekcie. Klienci muszą siedzieć w bezpiecznej odległości od siebie nawzajem. Podkreślono przy tym indywidualną odpowiedzialność gości, za których zachowanie nie odpowiadają kelnerzy.

Jeśli jednak w danym obiekcie gastronomicznym zasady nie będą przestrzegane i zostanie to wykryte podczas kontroli, właściciel będzie musiał zamknąć lokal. Począwszy od 7 kwietnia sprawdzonych zostało ponad 200 takich obiektów. W 30 dochodziło do łamania ustalonych reguł.

W sobotę przeprowadzono ogółem 29 inspekcji, co doprowadziło do pięciu oficjalnych ostrzeżeń.

Anna Starbring ze sztokholmskiej służby zdrowia ostrzega: „Ludzie się rozluźnili. Musimy jednak wytrwać i unikać spotkań nawet z bliskimi.”

Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 14 777

Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w poniedziałek, to Region Sztokholm (166), Västmanland (44), Västra Götaland (36), Östergötland (16). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 392 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 40 zgonów. W Szwecji w sumie 550 osób zostało wyleczonych.

Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji RAPORT - Tegnell o zakazie opuszczania domów i zamknięciu granic: „Wszystko jest...

Warto przeczytać

Tegnell: „Gdyby tylko można było cofnąć czas…”

Szwedzka strategia walki z koronawirusem okazała się kontrowersyjna. Przypomnijmy: podczas gdy większość państw Europy zdecydowała się na bezwzględny lockdown, w Szwecji życie...

Szwecja miała właśnie najgorętszy dzień w roku

Lato jeszcze się nie rozpoczęło a już jedno miasto odnotowało najgorętszy dzień w Szwecji. Według wstępnych danych szwedzkiej krajowej...

Spada zaufanie obywateli do szwedzkiego rządu

Nowy sondaż sporządzony przez Sifo wskazuje, że zaufanie Szwedów do rządu spadło poniżej 50 procent. Mieszkańcy Szwecji coraz mniej ufają też Agencji...