Szwecja zajęła trzecie miejsce w rankingu krajów najlepszych do zamieszkania, jeśli jesteś emigrantem. Jednak jest jedna sprawa, która sprawia obcokrajowcom problem: jak zaprzyjaźnić się z zimnymi i nieprzystępnymi Szwedami?

Ranking poziomu życia osób przybyłych do danego kraju został opublikowany przez HSBC w środę i Szwecja zajęła w nim najwyższe miejsce w Europie i trzecie na świecie, zaraz za Singapurem i Nową Zelandią.

Jednak pomimo wysokiej oceny w takich kategoriach jak równowaga między pracą a czasem wolnym, pewność zatrudnienia, opieka zdrowotna, opieka nad dziećmi i jakość życia rodzinnego, Szwecja spektakularnie przegrywa w kategorii nawiązywania nowych przyjaźni.

W oparciu o wywiady z ponad 21,000 osób, zamieszkującymi w 39 obcych krajach, Szwecja zajęła dopiero 36 miejsce w kategorii ‘życie towarzyskie’ i ostatnie miejsce w kategorii ‘nawiązywanie przyjaźni’.

“Szwedzi są uprzejmi i grzeczni, ale nie potrafią prowadzić zwykłych pogawędek. Często wydają się wycofani, ale on po prostu szanują twoją prywatność. Jak już znajdziesz miejscowych przyjaciół, okażą się oni bardzo serdeczni i lojalni,” wyjaśniają ankiety.

To nie jest osamotniony pogląd. Często słyszymy, od czytelników pochodzących z innych krajów, że Szwedzi są bardzo dobrymi i serdecznymi przyjaciółmi, jak już się ich pozna, chociaż droga do ich serc czasami jest długa i chłodna tak jak tutejsze zimy.

James Jensen, 26 letni analityk, prowadzi grupę towarzyską, w serwisie społecznym Meetup.com, dla osób, które chcą znaleźć nowych przyjaciół wśród dwudziestokilkulatków w szwedzkiej stolicy.

Jednym z problemów dla cudzoziemców jest, jak mówi, przełamanie dość zamkniętych grup Szwedów znających się od czasu szkół średnich. Jednak Australijczycy, głównie obwiniają o ten stan rzeczy nieumiejętność prowadzenia towarzyskich rozmówek z obcokrajowcami.

“Mogę powiedzieć, że oni bardzo się starają, ale nikt ich nie nauczył, jak to robić. Kiedy ludzie dowiadują się, że jestem Australijczykiem, często chcą ze mną pogadać, ale ciężko im to idzie. Dobrze mówią po angielsku, ale po prostu nie wiedzą co powiedzieć,” wyjaśnia.

“To jedno z najlepszych miejsc do życia, dlatego tutaj przyjechałem. Ale w Australii możesz podejść do dowolnej osoby w barze i po prostu porozmawiać – w Szwecji tak się nie robi. To bardzo trudne dostosować się, jeśli przyjechałeś tutaj po raz pierwszy.”

Marco Forzati czterdziestolatek, który przyjechał o Szwecji z Włoch 15 lat temu, jest założycielem start-up’u Time Village. To jest projekt dzielenia się swoim czasem, który pozwala użytkownikom wymieniać się swoimi umiejętnościami i zainteresowaniami, ale wiele osób używa go także do poznawania nowych osób.

“To bardzo interesujące, obserwować jak sposób poznawania się osób zmienia się poprzez takie grupy jak Meetup.com i Facebook. Tam skąd pochodzę to było trochę trudniejsze, ludzie zapisywali się na zajęcia szwedzkiego, aby poznać kogoś nowego,” powiedział Forzati.

Forzati przyjechał do Szwecji, jako student uniwersytetu i przyznaje, że jemu było łatwiej, bo miał już krąg przyjaciół ze studiów. Jednak, stara się on, aby Szwedów nie postrzegano, jako anty-społecznych tylko po prostu trochę innych. Jednocześnie doradza obcokrajowcom po prostu cierpliwość.

“Musisz poświęcić dużo czasu, aby kogoś poznać i idzie to bardzo wolno. Jednak od wielu osób słyszałem, że jeśli zaprzyjaźnisz się ze Szwedem to masz przyjaciela na całe życie i to rzeczywiście jest prawda. Jeśli potrzebowałbym pomocy to wiem, że mogę zadzwonić do moich szwedzkich przyjaciół i wiem, że nawet, jeśli nie rozmawialiśmy od roku to oni mi pomogą.”

Co ciekawe, według HSBC Szwecja jest najgorszym miejscem do znajdywania przyjaciół, ale jednocześnie jest pośród najlepszych, jeśli chodzi o znajdowanie miłości. Aż 39 procent obcokrajowców przybyłych do tego nordyckiego kraju znalazło tam swojego długoterminowego partnera.

“To mnie w ogóle nie zaskoczyło. Wiąże się to ze sposobem postrzegania przyjaźni, jako długoterminowej inwestycji, podobnie jak ma to miejsce przy poszukiwaniu partnera. Jak już kogoś znajdziesz, to się tego trzymasz,” powiedział Forzati.

Facebook