Krytyka ze strony organizacji ekologicznych po zmianie polityki banku
Nordea jako pierwszy szwedzki bank obniżyła swoje wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju – wynika z przeglądu przeprowadzonego przez Fair Finance Guide i Szwedzkie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody (Naturskyddsföreningen). To pierwsza taka decyzja od dziesięciu lat, od kiedy organizacje zaczęły monitorować polityki środowiskowe banków.
– To bardzo niepokojące i naszym zdaniem wzbudzi sprzeciw wielu klientów – komentuje Karin Lexén, sekretarz generalna Naturskyddsföreningen.
Kredyty dla firm paliwowych – Nordea otwiera się na kontrowersyjne inwestycje
Zmiana oznacza, że Nordea dopuszcza obecnie możliwość udzielania kredytów na najbardziej krytykowane formy wydobycia paliw kopalnych, w tym:
- ropę łupkową,
- piaski roponośne,
- projekty poszukiwawcze w Arktyce.
Jak zauważa Jakob König z Fair Finance Guide, w dobie kryzysu klimatycznego taka decyzja jest niezrozumiała i nieodpowiedzialna.
– Nordea chce wspierać poszukiwania ropy na coraz bardziej wrażliwych terenach Arktyki. To działanie cyniczne – ocenia König.
Ryzyko dla środowiska Arktyki
Jednym z potencjalnych beneficjentów polityki Nordea może być norweska spółka Equinor, która planuje wznowienie eksploatacji złoża Wisting w pobliżu rezerwatu przyrody Björnön.
Szwedzkie Stowarzyszenie Ochrony Przyrody ostrzega, że projekt niesie wysokie ryzyko ekologiczne. – Wypadek w tym rejonie mógłby mieć katastrofalne skutki dla delikatnego ekosystemu Arktyki – czytamy w oświadczeniu.
Nordea odpowiada ogólnikowo, inne banki się wycofują
Nordea nie odniosła się bezpośrednio do krytyki, ale na swojej stronie informuje, że posiada „wytyczne inwestycyjne uwzględniające czynniki ESG – środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny”. Bank zapewnia, że ryzyko środowiskowe brane jest pod uwagę przy wszystkich decyzjach inwestycyjnych.
W przeciwieństwie do Nordea, inne duże banki w Szwecji ograniczają swoje zaangażowanie w sektor paliw kopalnych:
Handelsbanken zakończył finansowanie takich inwestycji już pięć lat temu.
Swedbank zaprzestał finansowania kontrowersyjnych kredytów w styczniu 2024 r., po naciskach ze strony klientów,
SEB pożyczył 22 mld koron firmom działającym w Arktyce, ale twierdzi, że była to pożyczka przejściowa i nie dotyczyła nowych projektów,