Norwegia nie poprze zakazu noszenia burek w szkołach publicznych

Norweska minister integracji Sylvi Listhaug powiedziała w piątek, że rząd nie poprze zakazu noszenia burek i innych zasłon twarzy w publicznych szkołach.

Stwierdzenie Listhaug było odpowiedzią na zapytanie ze strony Jana Bøhlera z Partii Pracy sprawdzające, czy rząd zamierza podążać za rekomendacjami komitetu polityków, doradzającemu, między innymi ogólnokrajowy zakaz noszenia zasłon twarzy w szkołach i innych instytucjach oświatowych.

Przed dołączeniem do koalicji rządzącej anty-imigracyjna Partia Postępu do której należy Listhaug wzywała do całkowitego zakazu noszenia zasłon twarzy takich jak używają niektóre muzułmanki.

Jednak teraz kiedy partia ta jest częścią rządu, Listhaug mówi, że nie będzie ogólnokrajowego zakazu.

„Ponieważ w niektórych sytuacjach takie praktyki mogą stanowić pewien problem, gminy lub władze lokalne będą mogły znaleźć indywidualne rozwiązania, także w niektórych przypadkach zakazy. Na przykład gmina Oslo zakazała ubrań kompletnie lub częściowo zasłaniających twarz uczniów,” odpisała Listhaug na formalne zapytanie Bøhlera.

W materiale wideo zamieszczonym na Facebooku, Listhaug powiedziała, że pomimo tego iż nie będzie ogólnokrajowego zakazu, ona sama a także Partia Postępu są dalej przeciwne zakrywaniu twarzy.

„Partia Postępu oraz ja jesteśmy przeciwni burkom i zasłonom twarzy oraz wierzymy że najlepszym rozwiązaniem byłoby ich zakazanie. Jednak kiedy zaproponowaliśmy to w parlamencie, wszystkie pozostałe partie zagłosowały przeciw temu. Jeśli Partia Pracy zmieniła by zdanie, wtedy mielibyśmy większość za zakazem,” powiedziała w materiale wideo.

Listhaug wezwała lidera Partii Pracy Jonas Gahr Støre do określenia jakie jest stanowisko jego partii.

Rzecznik Partii Postępu ds. Imigracji Mazyar Keshvari powiedział, że nie był zaskoczony tym, że Listhaug porzuciła ogólnokrajowy zakaz, mówiąc że nie była to w rzeczywistości decyzja tej partii.

„Nie ma powodu być złym lub zawiedzionym tym. To Konserwatyści w rządzie są przeciwni zakazowi,” powiedział on NTB.

Keshvari oskarżył Bøhlera o wygłaszanie stwierdzeń niespójnych z linią Partii Pracy.

„Partia Pracy była przeciwna gdy zgłaszaliśmy propozycję zakazu zasłaniania twarzy w norweskich szkołach. Nasza propozycja jest gotowa, jednak musimy najpierw dowiedzieć się czy w Partii Pracy jest więcej osób, oprócz Bøhlera, popierających zakaz.”

Keshvari powiedział, że nie należy przywiązywać zbyt dużej wagi do rekomendacji komitetu polityków popierającej zakaz.

„Politycy zasiadali w komitecie prywatnie i nie byli związani stanowiskami swoich partii. To tak rada doradzająca i to nie powoduje żadnego dalszego działania,” dodał.

Bøhlera ze swojej strony powiedział, że jest zdziwiony tym iż rząd nie poparł zakazu.

„To jest bardzo ważne, żeby wysłać mocny przekaz islamskim fundamentalistom. Społeczeństwo powinno wziąć na siebie odpowiedzialność i ustalić reguły, a nie pozostawiać to władzom lokalnym,” powiedział Bøhler.   

Wesprzyj Nas

Strona główna Wiadomości Norwegia Norwegia nie poprze zakazu noszenia burek w szkołach publicznych

Warto przeczytać

Telewizyjne przemówienie premiera Stefana Löfvena do narodu

Oto pełna transkrypcja przemówienia premiera Stefana Löfvena do narodu w sprawie koronawirusa w niedzielny wieczór. (przetłumaczone szybko po emisji, więc przepraszamy za wszelkie błędy) Dziś...

Fiński prom osiadł na mieliźnie na Bałtyku z 429 pasażerami na pokładzie

Statek należący do Viking Line "Grace", który pływa między fińskim portem w Turku a stolicą Szwecji Sztokholmem uderzył w skały w sobotę o 14:15...

Nowe, oficjalne przepisy w Szwecji: zakaz zgromadzeń w gronie więcej niż 8 osób

W poniedziałek na konferencji poświęconej epidemii koronawirusa władze Szwecji poinformowały, że wprowadzony zostanie zakaz zgromadzeń publicznych w gronie więcej niż ośmiu osób. Przepisy wynikają...