Netflix nakręci film o zamachu na norweskiej wyspie Utøya

Film o zamachach terrorystycznych z 22 lipca przeprowadzonych przez prawicowego ekstremistę Andersa Breivika w Oslo i na wyspie Utøya zostanie wyprodukowany przez sieciowego giganta Netflix.

Według serwisy deadline.com reżyserem będzie Anglik Paul Greengrass.

Według tych doniesień film, w którym zagrają norwescy aktorzy ma budżet wynoszący 20 milionów dolarów.

Zdjęcia mają być kręcone na jesieni a przygotowania już zostały rozpoczęte.

W lutym tego roku gazeta Bergens Tidende informowała, że Greengrass będzie przy realizacji filmu współpracował z norweską dziennikarką Åsne Seierstad.

„Książka Åsne ‘En av oss’ (Jeden z nas) zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Przedstawiła ona prawdę o tym co się stało i jak uwikłaliśmy się w to okropieństwo,” powiedział Greengrass.

Seierstad powiedziała w lutym Bergens Tidende, że prowadzi rozmowy z międzynarodowymi grupami wsparcia powstałymi po zamachach z 2011 roku.

„Film może być bardzo trudny w przyjęciu dla wielu osób, gdyż rany są wciąż niezagojone. Dlatego skontaktowałam się z grupami wsparcia oraz z osobami zaangażowanymi w powstanie książki. To ważne, iż oni uważają, że to właściwy moment na powstanie filmu i pójście dalej.”

Greengrass jest znany z ekranizacji rzeczywistych światowych wydarzeń.

W 2002 roku na festiwalu w Berlinie wygrał on Złotego Niedźwiedzia za film Krwawa Niedziela o strzelaninie w Irlandii Północnej w 1972 roku.

Reżyserował on także takie filmy jak Kapitan Phillips (2013) o statku porwanym przez somalijskich piratów oraz Green Zone (2010) o inwazji na Bagdad w 2003 roku oraz film United 93 (2006) za który otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego reżysera.

Inne filmy, które reżyserował to między innymi trzy działa z serii thrillerów z Bournem: Krucjata Boure’a (2004), Ultimatum Bourne’a (2007) oraz Jason Bourne (2016).

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe światło na sprawę zatonięcia promu MF Estonia, stanęli przed sądem....

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Twórcy filmu dokumentalnego o MF Estonia mogą trafić do więzienia

Dwaj filmowcy, którzy za sprawą swojego dokumentu rzucili nowe...

Norwegia izoluje się – zamyka granicę

Norwegia ogłosiła w środę, że zamknie swoje granice dla...