fbpx

Netflix nakręci film o zamachu na norweskiej wyspie Utøya

Film o zamachach terrorystycznych z 22 lipca przeprowadzonych przez prawicowego ekstremistę Andersa Breivika w Oslo i na wyspie Utøya zostanie wyprodukowany przez sieciowego giganta Netflix.

Według serwisy deadline.com reżyserem będzie Anglik Paul Greengrass.

Według tych doniesień film, w którym zagrają norwescy aktorzy ma budżet wynoszący 20 milionów dolarów.

Zdjęcia mają być kręcone na jesieni a przygotowania już zostały rozpoczęte.

W lutym tego roku gazeta Bergens Tidende informowała, że Greengrass będzie przy realizacji filmu współpracował z norweską dziennikarką Åsne Seierstad.

„Książka Åsne ‘En av oss’ (Jeden z nas) zrobiła na mnie wielkie wrażenie. Przedstawiła ona prawdę o tym co się stało i jak uwikłaliśmy się w to okropieństwo,” powiedział Greengrass.

Seierstad powiedziała w lutym Bergens Tidende, że prowadzi rozmowy z międzynarodowymi grupami wsparcia powstałymi po zamachach z 2011 roku.

„Film może być bardzo trudny w przyjęciu dla wielu osób, gdyż rany są wciąż niezagojone. Dlatego skontaktowałam się z grupami wsparcia oraz z osobami zaangażowanymi w powstanie książki. To ważne, iż oni uważają, że to właściwy moment na powstanie filmu i pójście dalej.”

Greengrass jest znany z ekranizacji rzeczywistych światowych wydarzeń.

W 2002 roku na festiwalu w Berlinie wygrał on Złotego Niedźwiedzia za film Krwawa Niedziela o strzelaninie w Irlandii Północnej w 1972 roku.

Reżyserował on także takie filmy jak Kapitan Phillips (2013) o statku porwanym przez somalijskich piratów oraz Green Zone (2010) o inwazji na Bagdad w 2003 roku oraz film United 93 (2006) za który otrzymał nagrodę BAFTA dla najlepszego reżysera.

Inne filmy, które reżyserował to między innymi trzy działa z serii thrillerów z Bournem: Krucjata Boure’a (2004), Ultimatum Bourne’a (2007) oraz Jason Bourne (2016).

Strona główna Wiadomości Norwegia Netflix nakręci film o zamachu na norweskiej wyspie Utøya

Warto przeczytać

Szwecja: poluzowane zostaną restrykcje covidowe wobec seniorów

Szwecja wprowadza obostrzenia regionalne z powodu pandemii koronawirusa – na pierwszy ogień poszła Uppsala. 170 tys. mieszkańców regionu poproszono, by pracowali zdalnie...

Szwecja na 15. miejscu rankingu umieralności z powodu koronawirusa

W Szwecji, na milion obywateli, 581 zmarło z powodu infekcji wywołanej koronawirusem. Plasuje to skandynawskie państwo na piętnastym miejscu w niechlubnym rankingu...

Udaremniona próba ucieczki. Zabójca nie zdołał zbiec z więzienia

Peter Madsen, wynalazca i konstruktor, skazany na dożywotnie więzienie za morderstwo, usiłował uciec z więzienia. Został jednak złapany i ponownie trafi za...