Dania bierze udział, wspólnie z USA i Korą Południową, w komputerowych symulacjach militarnych

Dania bierze, wraz z USA i Koreą Południową, udział w wojskowych ćwiczeniach komputerowych dotyczących obrony przed posiadającą arsenał nuklearny Koreą Północną.

We wspólnych ćwiczeniach USA i Korei Południowej Dania odgrywa kluczową rolę. Według agencji Reuters komputerowe symulacje dotyczą ‘planów przygotowania się na wojnę z posiadającą broń atomową Koreą Północną.’

Udział Duńczyków w 10 dniowych ćwiczeniach ‘Ulchi-Freedom Guardian’ w pobliżu koreańskiej stolicy Seulu jest bardzo mały w porównaniu z zaangażowaniem wojsk amerykańskich.

Værnsfælles Forsvarskommando, czyli Duńskie Dowództwo Obrony poinformowało, że po raz siódmy Dania bierze udział w tych ćwiczeniach i na miejscu są dwaj oficerowie lotnictwa.

Według agencji Reuters komputerowe symulacje dotyczą przygotowania do walki z posiadającą atomowy arsenał Koreą Północną.

Niedawno prezydent Donald Trump straszył  ‘ogniem i furią’ jakie mają być odpowiedzią USA na dalsze rozwijanie przez Koreę Północną broni rakietowej i atomowej prowadzone przez reżim Kim Dzong Una.

Według Reutersa zarówno USA jak i Korea Południowa zapewniają, że obecne ćwiczenia dotyczą tylko i wyłącznie obrony przed atakiem.

Korea Północna uważa ćwiczenia za przygotowania do inwazji i wystrzeliwuje rakiety oraz podejmuje inne działania, aby okazać swoje niezadowolenie z przeprowadzania takich i podobnych ćwiczeń.

Liselotte Odgaard, specjalistka ds. Azji oraz dyplomacji w Duńskiej Akademii Wojskowej (Forsvarsakademiet) uważa, że duński udział w tych ćwiczeniach nie spowoduje problemów dyplomatycznych dla tego skandynawskiego państwa.

„To jest w duńskim interesie popierać USA i jego sojuszników. I właśnie to robimy biorąc udział w ćwiczeniach,” powiedziała.

Ćwiczenia będą trwały do 31 sierpnia. Biorą w nich udział także przedstawiciele Australii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Kolumbii, Holandii oraz Nowej Zelandii.    

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała kilka alarmów dotyczących strzelaniny w Valsta w miejscowości Märsta w...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona przez niego Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza znów stracili poparcie obywateli. Może...

Musisz przeczytać

Szwecja: Mężczyzna zastrzelony w restauracji w Märsta

Krótko po godzinie 19:00 w sobotę wieczorem policja otrzymała...