Naukowcy i eksperci: szwedzkiej strategii walki z COVID-19 potrzebny jest „restart”

Krytycy szwedzkiego modelu walki z koronawirusem uważają, że tutejsza służba zdrowia powinna przyjąć inną postawę wobec SARS-CoV-2. Aby uniknąć drugiej fali infekcji na taką skalę, jaka wydarzyła się w ostatnich miesiącach, należy wzmocnić środki ostrożności i zapewnić Szwedom większą ochronę przed chorobą.

Szwecja zamieszkana jest przez blisko 10 mln ludzi. Od marca na koronawirusa zmarło tu łącznie 5783 osób. W ostatnich tygodniach liczba poważnych zakażeń konsekwentnie maleje, natomiast 30 lipca był pierwszym dniem od początku epidemii, kiedy nikt nie poniósł śmierci w wyniku infekcji.

Niektórzy naukowcy i eksperci twierdzą, że poprawiająca się sytuacja stworzyła okazję do naprawienia dawnych błędów, a przynajmniej nauczenia się na nich, czego nie robić w przyszłości.

„Początek jesieni może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju pandemii koronawirusa w naszym kraju”, zaznacza Goran K. Hansson, sekretarz komitetu Nagrody Nobla ds. fizjologii i medycyny. Jest on sekretarzem generalnym Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Hansson i Lars Calmfors (profesor międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie w Sztokholmie) uważają, że konieczny jest „restart”, a strategia walki z epidemią musi zostać obmyślona na nowo.

Eksperci są zdania, że rząd powinien wprowadzić obowiązek noszenia masek ochronnych. Powinien też poddać kwarantannie mieszkańców tych regionów, które uchodzą za obszary wysokiego ryzyka infekcji.

Anders Tegnell przyznaje, że Szwecja potrzebuje większej ilości testów na obecność COVID-19. „Jeśli doczekamy się drugiej fali zachorowań, kluczowe będzie szybkie ‘wyłapanie’ osób zarażonych”, dodaje epidemiolog.

W połowie kwietnia liczba zgonów, spowodowanych koronawirusem, sięgała stu dziennie. Ostatnio spadła zaś do dwóch. Pracownicy służby zdrowia obawiają się, że gdy wczasowicze wrócą do pracy lub szkół, będą zarażać na szeroką skalę. „Są pewne sygnały ostrzegawcze, że możemy zmierzać w złym kierunku”, obawia się Tegnell i zwraca uwagę na większą liczbę infekcji wśród osób młodych, około 20. roku życia.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Szwecja zakazuje wjazdu z Norwegii

Szwedzki rząd ogłosił w niedzielę zakaz wjazdu z Norwegii, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. „Zakaz obowiązuje od...

Statystyki policyjne: rekordowa liczba eksplozji w Sztokholmie w 2020 roku

Nowo udostępnione statystyki policyjne wykazały, że w 2020 roku w Sztokholmie zanotowano rekordową liczbę eksplozji i detonacji. Wszystko to...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...