fbpx

Naukowcy i eksperci: szwedzkiej strategii walki z COVID-19 potrzebny jest „restart”

Krytycy szwedzkiego modelu walki z koronawirusem uważają, że tutejsza służba zdrowia powinna przyjąć inną postawę wobec SARS-CoV-2. Aby uniknąć drugiej fali infekcji na taką skalę, jaka wydarzyła się w ostatnich miesiącach, należy wzmocnić środki ostrożności i zapewnić Szwedom większą ochronę przed chorobą.

Szwecja zamieszkana jest przez blisko 10 mln ludzi. Od marca na koronawirusa zmarło tu łącznie 5783 osób. W ostatnich tygodniach liczba poważnych zakażeń konsekwentnie maleje, natomiast 30 lipca był pierwszym dniem od początku epidemii, kiedy nikt nie poniósł śmierci w wyniku infekcji.

Niektórzy naukowcy i eksperci twierdzą, że poprawiająca się sytuacja stworzyła okazję do naprawienia dawnych błędów, a przynajmniej nauczenia się na nich, czego nie robić w przyszłości.

„Początek jesieni może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju pandemii koronawirusa w naszym kraju”, zaznacza Goran K. Hansson, sekretarz komitetu Nagrody Nobla ds. fizjologii i medycyny. Jest on sekretarzem generalnym Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Hansson i Lars Calmfors (profesor międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie w Sztokholmie) uważają, że konieczny jest „restart”, a strategia walki z epidemią musi zostać obmyślona na nowo.

Eksperci są zdania, że rząd powinien wprowadzić obowiązek noszenia masek ochronnych. Powinien też poddać kwarantannie mieszkańców tych regionów, które uchodzą za obszary wysokiego ryzyka infekcji.

Anders Tegnell przyznaje, że Szwecja potrzebuje większej ilości testów na obecność COVID-19. „Jeśli doczekamy się drugiej fali zachorowań, kluczowe będzie szybkie ‘wyłapanie’ osób zarażonych”, dodaje epidemiolog.

W połowie kwietnia liczba zgonów, spowodowanych koronawirusem, sięgała stu dziennie. Ostatnio spadła zaś do dwóch. Pracownicy służby zdrowia obawiają się, że gdy wczasowicze wrócą do pracy lub szkół, będą zarażać na szeroką skalę. „Są pewne sygnały ostrzegawcze, że możemy zmierzać w złym kierunku”, obawia się Tegnell i zwraca uwagę na większą liczbę infekcji wśród osób młodych, około 20. roku życia.

Strona główna Wiadomości Koronawirus w Szwecji Naukowcy i eksperci: szwedzkiej strategii walki z COVID-19 potrzebny jest „restart”

Warto przeczytać

Szwecja ogłasza nowe zasady dotyczące koronawirusa

Limit osób uczestniczących w zgromadzeniach publicznych w Szwecji pozostanie jak na razie na tym samym poziomie – będzie wynosił 50. Na jednej...

Szwedzka policja zaniepokojona wojnami gangów

Raport wywiadowczy policji w Göteborgu ujawnił, że w mieście wzrasta przemoc wynikająca z wojen gangów. Przedmiotem sporów jest handel nielegalnymi używkami, a...

„Challenge” zachęca dzieci do podpalania szkół w Szwecji

Tak zwane „wyzwanie” rozpowszechniane jest w mediach społecznościowych w szwedzkim mieście Örebro. Wyzwanie zachęca dzieci do rozpalania pożarów w swoich szkołach i...