fbpx

Szwecja: stopa bezrobocia wzrosła w drugim kwartale 2020 roku

Z opublikowanych we wtorek statystyk wynika, że pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu stopy bezrobocia w Szwecji. Kryzys wywołany przez COVID-19 szczególnie dramatycznie wpływa na życie młodych ludzi.

Urząd statystyczny Statistics Sweden podaje, że w drugim kwartale bieżącego roku bez pracy pozostało aż 505 tys. osób w wieku 15–74 lata. To w sumie 9,1 proc. społeczeństwa. W okolicy lipca 2019 roku stopa bezrobocia ledwo przekroczyła 2 proc.

Bezrobocie wzrosło najbardziej w grupie wiekowej od 15 do 44 lat. W najgorszej sytuacji są zaś osoby z przedziału 15–24 lata, zarówno mężczyźni, jak i kobiety”, informuje Magda Tordenmalm, odpowiedzialna za sondaże rynku pracy i siły roboczej.

Z powodu epidemii koronawirusa w Szwecji szczególnie ucierpiały osoby zatrudnione w ramach umowy na czas nieokreślony. „Tutaj najgorzej dotknięte kryzysem są kobiety oraz osoby przed 34. rokiem życia”, dodaje Tordenmalm.

Z sondażu Statistics Sweden wynika, że łączna liczba osób zatrudnionych w drugim kwartale 2020 r. wyniosła 5 048 000. To o blisko 98 tys. mniej niż w analogicznym okresie roku wcześniejszego. Wskaźnik zatrudnienia populacji wyniósł 67 proc.

Podobne dane przekazuje Szwedzkie Biuro Pośrednictwa Pracy (Arbetsförmedlingen). W porównaniu z lipcem 2019 r. liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne wzrosła o 134 tys.

Najwięcej osób rejestrowało się jako bezrobotne w kwietniu, a latem te statystyki zaczęły powoli maleć. Eva Nordmark, minister zatrudnienia, uważa wysokie bezrobocie za wydarzenie bez precedensu: „To najpoważniejsza sytuacja na szwedzkim rynku pracy od lat.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Szwecja: stopa bezrobocia wzrosła w drugim kwartale 2020 roku

Warto przeczytać

Sześć pięknych szwedzkich miast o których mogłeś nie słyszeć

Ystad Jeśli jesteś fanem skandynawskich kryminałów na pewno słyszałeś o Ystad. Tutaj ‘zamieszkuje’ filmowy detektyw Kurt Wallander i tutaj kręcono zdjęcia, zarówno do oryginalnej jak...

Tegnell o wzroście zachorowań na koronawirusa: „zmierzamy w złym kierunku”

Szwecja. Podczas gdy premier znów ostrzega obywateli, by stosowali się do restrykcji i nakazów, obowiązujących od początku pandemii koronawirusa, Andersowi Tegnellowi zbiera...

Premier Szwecji: „pracujcie zdalnie, nie obejmujcie bliskich i przyjaciół”

Premier Stefan Löfven, zaniepokojony rosnącą liczbą nowych infekcji koronawirusowych, wezwał Szwedów do bezwzględnego przestrzegania odgórnych restrykcji. Choć druga fala zachorowań nie  dotarła...