Grenlandia, największa wyspa na świecie pod względem powierzchni, może być na najlepszej drodze do uzyskania niepodległości. W ostatnich miesiącach wyspa podjęła poważne kroki w kierunku suwerenności, co może oznaczać przełom w jej historii.
W zeszłym tygodniu grenlandzki parlament zdecydował o powołaniu nowej komisji, której zadaniem będzie aktywowanie sekcji 21 ustawy o samorządzie, donosi szwedzkie radio. Sekcja ta daje wyspie prawo do niepodległości, co stanowi realny krok w stronę pełnej autonomii.
„To prawdziwy proces, a nie tylko polityczna rozmowa” – powiedział Ineq Kielsen, komentator polityczny w stolicy Grenlandii, Nuuk, w rozmowie z SR.
Nieidentyfikowanie się jako Duńczycy
Grenlandia, licząca nieco ponad 56 000 mieszkańców, od 1979 roku posiada wysoki stopień autonomii, pozostając jednak częścią Królestwa Danii. Teraz wyspa dąży do pełnej niepodległości, co jest wynikiem silnej tożsamości narodowej Grenlandczyków, którzy nie postrzegają siebie jako Duńczyków.
„Grenlandczycy identyfikują się jako Grenlandczycy, a nie jako Duńczycy” – podkreśla Ineq Kielsen.
Możliwość referendum
Niepodległość Grenlandii była rozważana od dłuższego czasu, ale obecnie wydaje się bardziej realna niż kiedykolwiek wcześniej. Pierwszym krokiem w procesie niepodległościowym może być referendum, które mogłoby się odbyć już za rok lub dwa lata, jak podaje SR. Jeśli obywatele zagłosują za niepodległością, Grenlandia rozpocznie negocjacje z Danią.
Porozumienie oparte na dobrowolności
Wielu mieszkańców Grenlandii wierzy, że niepodległość mogłaby opierać się na umowie o wolnym stowarzyszeniu z innym krajem, co oznaczałoby gwarancje bezpieczeństwa i wsparcia na zasadzie dobrowolności. Taka umowa mogłaby zostać zawarta z Danią, Kanadą lub USA.
Trump chciał kupić Grenlandię
Kwestia niepodległości Grenlandii przyciągnęła uwagę świata, gdy były prezydent USA Donald Trump zaproponował zakup wyspy przez Stany Zjednoczone. Podobne próby były podejmowane w przeszłości, a Newsweek donosi, że Trump może podjąć kolejną próbę, jeśli ponownie zostanie prezydentem USA. Premier Danii, Mette Frederiksen, wcześniej odrzuciła propozycję Trumpa jako „absurdalną”.
Grenlandia stoi przed wielką szansą na osiągnięcie pełnej suwerenności, a najbliższe lata mogą okazać się kluczowe dla przyszłości tej wyjątkowej wyspy.
- Największa od pięciu lat operacja przeciwko nadmiernej prędkości w Szwecji
- Możliwy zakaz zagranicznych podróży – oto pełna lista krajów odradzanych przez szwedzkie MSZ
- Szwedzki bank ostrzega: „Bezpośrednie ryzyko” dla Szwecji, jeśli Donald Trump wygra wybory prezydenckie w USA
- Kampania dezinformacyjna przeciwko szwedzkim władzom. Analiza Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej
- Szwedzkie lombardy notują wzrost zainteresowania