Najpiękniejsze miejsca w Szwecji

Stary las Tandövala, Dalarna  

W regionie Dalarna nie brakuje pięknych miejsc, ale tym razem wyróżniony został stary las w Tandövala. Wybierz się tam, jeśli lubisz poznawać stare gęste lasy i czuć się jakbyś znalazł się w lesie Fangron z Władcy Pierścieni. Jeśli spotkasz jakieś enty pozdrów ich od nas.

 

Stary szałas w Tandövala. Zdjęcie: naturbilder
Stary szałas w Tandövala. Zdjęcie: naturbilderBooking.com

 

Kebnekaise w Tarfala

Kebnekaise jest najwyższą górą w Szwecji. Dolina Tarfala (Darfalvággi w północnym języku Sami) jest wspaniałym miejscem do górskich wypraw i wspinaczek. Należy wiedzieć, że jest to jedno z najbardziej wietrznych miejsc w Szwecji (wiatr wiejący z prędkością 81 metrów na sekundę został tam zarejestrowany w 1992 roku).

Foto. Flickr
Foto. Flickr

 Booking.com

 

Söderåsen, Skåne

Söderåsen jest parkiem narodowym w najbardziej wysuniętym na południe regionie Szwecji. Wybierz się tam, jeśli lubisz liściaste lasy bukowe, wzgórza, głębokie wąwozy i rzeki. Najwyższy punkt tych wzgórz (212 m n.p.m) jest także najwyższym punktem w całym relatywnie płaskim regionie Skåne.   

foto. flickr
foto. flickr

 Booking.com

Południowy Öland

Na południowym końcu Öland, wyspy na południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji, znajduje się znana latarnia morska z 1780 roku nazywana Wysokim Janem (Långe Jan). Ma ona 42 metry i jest najwyższa w Szwecji. Ptasia Stacja w Ottenby oraz otaczające ją pola są idealnym miejscem dla miłośników obserwacji ptaków. Nic dziwnego, że szwedzka rodzina królewska spędza na tej wyspie swoje letnie wakacje.  

foto. flickr
foto. flickr

 Booking.com

Ramsvik, Bohuslän

Ramsvik to urokliwy rezerwat na wybrzeżu w rejonie Bohuslän w południowo-zachodniej Szwecji. Region ten jest chętnie odwiedzanym w wakacje przez Szwedów miejscem, znany jest z gładkich granitowych skał oraz nadmorskich klifów. Jak będziecie w rybackiej wiosce Smögen nie zapomnijcie spróbować krewetek.  

foto. flickr
foto. flickr

 Booking.com

Mjällådalen

Około 550 milionów lat temu, aktywność wulkaniczna uformowała na wyspie Alnö położonej na północ od Sundsvall, długie doliny wypełnione wodą z topniejących lodowców w końcu Ery Lodowcowej. Dzisiaj Mjällådalen jest praktycznie nie tkniętą przez człowieka krainą i magicznym miejscem z głębokimi wąwozami i klifami.

mjalladalen


Booking.com

Kinnekulle

Kinnekulle to niewielki grzbiet ma wschodnim wybrzeżu jeziora Vänern nieopodal Lidköping. Obszar ten oferuje spokojne i różnorodne widoki, łącznie z łąkami dzikiego czosnku, bluszczu i storczyków. Uważa się, że pierwszy chrześcijański król Szwecji Olof Skötkonung, został ochrzczony w XI wieku w strumieniu w pobliżu Huasby.

fot. flickr
fot. flickr

 

 


Booking.com

Skierfeklippan, Sarek

Skierfe to góra w Narodowym Parku Sarek w północnej Szwecji. Znana jest ona z fantastycznego widoku rozciągającego się z niej na rzekę Rapa i deltę Laiture oraz popularnego skróty dla turystów idących szlakiem Kungsleden. Góra ma 1179 metrów ponad poziomem morza a zachodnia ściana jest praktycznie pionowa.

fot. flickr
fot. flickrBooking.com

Archipelag Blekinge

Zazwyczaj najwięcej uwagi poświęcane jest archipelagowi sztokholmskiemu, ale dalej na południe znajdujemy kolejne piękne widoki. Archipelag Blekinge zajmuje obszar ponad 200,000 hektarów wody i wysepek. Region Blekinge jest często nazywany “ogrodem Szwecji”. Razem z regionem Skåne oraz Halland był on częścią Danii do czasu unii podpisanej w Roskilde w 1658 roku.  

fot. flickr
fot. flickrBooking.com

Höga kusten

W końcu zwycięzca! Nie bez powodu szwedzkie wysokie wybrzeże (Höga kusten) jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na świecie północno-wschodnie wybrzeże w rejonie Ångermanland jest niedoceniane przez turystów, jednak w Szwecji jest ono znane z najpiękniejszych widoków w całym rejonie nordyckim. A teraz stało się oficjalnie najpiękniejszym miejscem w Szwecji.

hoga-kustenBooking.com

Strona główna Wiadomości Szwecja Najpiękniejsze miejsca w Szwecji

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...