Muzułmanie w Szwedzkim Växjö domagają się zgody na nawoływania do modlitwy w meczetach

Muzułmanie w Szwecji wystąpili o zgodę na wezwania do modlitwy twierdząc, że taki ruch podniesie poczucie własnej wartości w tej grupie i pomoże w integracji.

Fundacja Muzułmańska z Växjö wystąpiła do policji o zgodę na emitowanie trzyminutowych wezwań do modlitwy w każdy piątek z głośników zamontowanych w meczecie w dzielnicy Araby.

„Chcemy, po prostu, aby Szwedzi pozwolili muzułmanom z Växjö poczuć się jak w domu. Społeczność islamska powinna być dumna ze swojej kultury i nie powinna czuć, że musi się ukrywać,” powiedział imam Ismail Abu Helal.

Imama powiedział gazecie Smålandsposten, że zezwolenie na wezwania do modlitwy będzie miało pozytywny wpływ na miasto i pozwoli na lepszą integrację muzułmanom z dzielnicy Araby, w której już w 2008 roku 58 procent osób miało zagraniczne pochodzenie.

„Myślę, że pozwolenie na wezwanie do modlitwy pozytywnie wpłynie na proces integracji i będzie potwierdzeniem istnienia wolności religijnej,” powiedział Abu Helal. „Muzułmanie nie są gośćmi w Växjö, my tutaj mieszkamy.”

Imam zdaje sobie sprawę, że zgoda na taką działalność może na początku wywołać różne reakcje wśród mieszkańców. „Wszystko co nowe powoduje zaniepokojenie, ale w dłuższym okresie wszyscy się przyzwyczają.”

Prośba Fundacji Muzułmańskiej została przekazana do Biura Środowiska i Ochrony Zdrowia w celu ustalenia jaki wezwania będą miały wpływ na mieszkańców najbliższej okolicy.

Policja podejmie decyzję dopiero po otrzymaniu oceny od biura, powiedziała Pia Ringius zajmująca się wnioskiem. Dodała ona jednak lokalnym mediom: „Ja uważam, że trudno będzie nam odmówić po tym jak muzułmanie otrzymali podobną zgodę w Sztokholmie.”

Niedawno meczet w północno-zachodnich Niemczech otrzymała nakaz zaprzestania piątkowych wezwań do modlitwy, po sądowej skardze osób, którym one przeszkadzały.

„To jest głośny śpiew, który mi przeszkadza, ale także chodzi o treść pieśni, która uznaje Allaha za Boga ważniejszego od naszego chrześcijańskiego, a ja jako chrześcijanin wychowany w chrześcijańskim środowisku nie mogę tego zaakceptować,” cytują słowa powoda lokalne media.   

Strona główna Wiadomości Świat Muzułmanie w Szwedzkim Växjö domagają się zgody na nawoływania do modlitwy...

Warto przeczytać

Nowe szczegóły w sprawie torturowanych chłopców na cmentarzu

Dwaj nieletni chłopcy, którzy zostali zgwałceni i byli torturowani na cmentarzu w mieście Solna, opowiedzieli o swoich przeżyciach policji, zdradzając przerażające szczegóły. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Szwecja: Badanie na obecność koronawirusa dla osób nieposiadających personnummer

W Szwecji większość osób, rezerwując test na obecność koronawirusa, loguje się na stronie www.1177.se – poświęconej opiece zdrowotnej. Wymaga ona posiadania konta bankID –...

Polska i Węgry pod ostrzałem szwedzkiej krytyki. Wszystko z powodu weta wobec budżetu UE

Unia Europejska wprowadza pomoc finansową dla państw najgorzej dotkniętych przez nieustępującą pandemię koronawirusa. Premierzy Polski i Węgier grożą jednak użyciem weta w sytuacji, gdy...