Metallica laureatem Polar Music Prize

Zespół Metallica oraz Afgański Instytut Muzyki otrzymają w tym roku Polar Music Prize, nagrodę często nazywaną muzycznym Noblem.

Laureaci otrzymają po jednym milionie szwedzkich koron w czasie telewizyjnej gali, która odbędzie się 14 czerwca Sztokholmie. Będzie na niej obecny król Karol XVI Gustaw.   

Afgański Instytut Muzyki został uhonorowany wraz ze swoim założycielem Ahmadem Sarmastem, który w 2010 roku założył szkołę muzyczną w tym nękanym konfliktami kraju.

Dzięki instytutowi, gdzie naucza się zarówno muzyki afgańskiej jak i zachodniej, udało się stworzyć pierwszą w kraju orkiestrę kobiecą, która wystąpiła w zeszłym roku na szczycie ekonomicznym w Davos.

Sarmast, który uczy muzyki w kraju, gdzie w latach 1996-2001 podczas rządów reżimu talibów zakazane było nauczania muzyki a także jakiekolwiek nauczanie dziewcząt, powiedział, że czuje się ‘zaszczycony i uhonorowany’ przyznaniem mu nagrody.

„Uważamy, że laureaci nagrody, pomimo pochodzenia z dwóch dość kontrastujących światów, dobrze obrazują misję Polar Music Prize, którą jest uhonorowanie muzyków i muzycznych organizacji, których praca ma wpływ na życie ludzi,” powiedziała Marie Ledin, dyrektor zarządzająca przyznawaniem nagrody.

„Metallica jest kochana i podziwiana przez miliony fanów ciężkiego rocka na całym świecie,” powiedziała Ledin.

Sarmast oraz jego instytut muzyczny z kolei pracują ‘nad przywróceniem radości i mocy wynikającej z muzyki w życiu dzieci.’

Metallica jest jednym z najbardziej wpływowych zespołów metalowych, który wprowadził ciężką i agresywną muzykę do głównego nurtu i zdobył fanów wiernych od dekad.

Lars Ulrich, urodzony w Danii kalifornijski perkusista zespołu nazwał Polar Music Prize ‘wielkim podsumowaniem tego co Metallica osiągnęła przez ostatnie 35 lat.”

 

„Jednocześnie uważamy, że teraz jest nasz najlepszy czas, a przed nami jeszcze wiele wspaniałych lat,” powiedział Ulrich o zespole, który wydał swój ostatni 10 album ‘Hardwired… to Self-Destruct’ pod koniec 2016 roku.

Polar Music Prize ustanowił w 1989 roku Stig ‘Stikkan’ Andersson znany na świecie jako menadżer zespołu ABBA. Każdego roku wybieranych jest dwóch laureatów.

Celem przyznawania nagrody jest ‘przekraczanie granic w muzyce poprzez łączenie ludzi z różnych światów.”

Laureatami tej nagrody zostali wcześniej między innymi Stig, Bob Dylan, Emmylou Harris, Björk, Sonny Rollins oraz Ravi Shankar.

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach budowę sieci tuneli, które połączą Helsinborg z duńskim miastem Helsingør...

Testy językowe dla przyszłych obywateli Szwecji?

W Szwecji ogłosiło, że już wkrótce cudzoziemcy ubiegający się o szwedzkie obywatelstwo będą musieli dowieść swojej znajomości języka lokalnego....

Tłumy w szwedzkich szpitalach. Pacjentów jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej

W szwedzkich szpitalach przebywa obecnie więcej pacjentów niż na którymkolwiek wcześniejszym etapie pandemii koronawirusa. Państwowy epidemiolog Anders Tegnell przyznaje,...

Musisz przeczytać

Kiedy powstanie sieć tuneli łączących Danię i Szwecję?

Władze regionu Skåne, na południu Szwecji, mają w planach...

Socjaldemokraci znów krytykowani za bezradność wobec koronawirusa

Ostatni sondaż wyborczy wykazał, że Stefan Löfven i prowadzona...