Zespół Metallica oraz Afgański Instytut Muzyki otrzymają w tym roku Polar Music Prize, nagrodę często nazywaną muzycznym Noblem.
Laureaci otrzymają po jednym milionie szwedzkich koron w czasie telewizyjnej gali, która odbędzie się 14 czerwca Sztokholmie. Będzie na niej obecny król Karol XVI Gustaw.
Afgański Instytut Muzyki został uhonorowany wraz ze swoim założycielem Ahmadem Sarmastem, który w 2010 roku założył szkołę muzyczną w tym nękanym konfliktami kraju.
Dzięki instytutowi, gdzie naucza się zarówno muzyki afgańskiej jak i zachodniej, udało się stworzyć pierwszą w kraju orkiestrę kobiecą, która wystąpiła w zeszłym roku na szczycie ekonomicznym w Davos.
Sarmast, który uczy muzyki w kraju, gdzie w latach 1996-2001 podczas rządów reżimu talibów zakazane było nauczania muzyki a także jakiekolwiek nauczanie dziewcząt, powiedział, że czuje się ‘zaszczycony i uhonorowany’ przyznaniem mu nagrody.
„Uważamy, że laureaci nagrody, pomimo pochodzenia z dwóch dość kontrastujących światów, dobrze obrazują misję Polar Music Prize, którą jest uhonorowanie muzyków i muzycznych organizacji, których praca ma wpływ na życie ludzi,” powiedziała Marie Ledin, dyrektor zarządzająca przyznawaniem nagrody.
„Metallica jest kochana i podziwiana przez miliony fanów ciężkiego rocka na całym świecie,” powiedziała Ledin.
Sarmast oraz jego instytut muzyczny z kolei pracują ‘nad przywróceniem radości i mocy wynikającej z muzyki w życiu dzieci.’
Metallica jest jednym z najbardziej wpływowych zespołów metalowych, który wprowadził ciężką i agresywną muzykę do głównego nurtu i zdobył fanów wiernych od dekad.
Lars Ulrich, urodzony w Danii kalifornijski perkusista zespołu nazwał Polar Music Prize ‘wielkim podsumowaniem tego co Metallica osiągnęła przez ostatnie 35 lat.”
„Jednocześnie uważamy, że teraz jest nasz najlepszy czas, a przed nami jeszcze wiele wspaniałych lat,” powiedział Ulrich o zespole, który wydał swój ostatni 10 album ‘Hardwired… to Self-Destruct’ pod koniec 2016 roku.
Polar Music Prize ustanowił w 1989 roku Stig 'Stikkan’ Andersson znany na świecie jako menadżer zespołu ABBA. Każdego roku wybieranych jest dwóch laureatów.
Celem przyznawania nagrody jest ‘przekraczanie granic w muzyce poprzez łączenie ludzi z różnych światów.”
Laureatami tej nagrody zostali wcześniej między innymi Stig, Bob Dylan, Emmylou Harris, Björk, Sonny Rollins oraz Ravi Shankar.