fbpx

Metallica laureatem Polar Music Prize

Zespół Metallica oraz Afgański Instytut Muzyki otrzymają w tym roku Polar Music Prize, nagrodę często nazywaną muzycznym Noblem.

Laureaci otrzymają po jednym milionie szwedzkich koron w czasie telewizyjnej gali, która odbędzie się 14 czerwca Sztokholmie. Będzie na niej obecny król Karol XVI Gustaw.   

Afgański Instytut Muzyki został uhonorowany wraz ze swoim założycielem Ahmadem Sarmastem, który w 2010 roku założył szkołę muzyczną w tym nękanym konfliktami kraju.

Dzięki instytutowi, gdzie naucza się zarówno muzyki afgańskiej jak i zachodniej, udało się stworzyć pierwszą w kraju orkiestrę kobiecą, która wystąpiła w zeszłym roku na szczycie ekonomicznym w Davos.

Sarmast, który uczy muzyki w kraju, gdzie w latach 1996-2001 podczas rządów reżimu talibów zakazane było nauczania muzyki a także jakiekolwiek nauczanie dziewcząt, powiedział, że czuje się ‘zaszczycony i uhonorowany’ przyznaniem mu nagrody.

„Uważamy, że laureaci nagrody, pomimo pochodzenia z dwóch dość kontrastujących światów, dobrze obrazują misję Polar Music Prize, którą jest uhonorowanie muzyków i muzycznych organizacji, których praca ma wpływ na życie ludzi,” powiedziała Marie Ledin, dyrektor zarządzająca przyznawaniem nagrody.

„Metallica jest kochana i podziwiana przez miliony fanów ciężkiego rocka na całym świecie,” powiedziała Ledin.

Sarmast oraz jego instytut muzyczny z kolei pracują ‘nad przywróceniem radości i mocy wynikającej z muzyki w życiu dzieci.’

Metallica jest jednym z najbardziej wpływowych zespołów metalowych, który wprowadził ciężką i agresywną muzykę do głównego nurtu i zdobył fanów wiernych od dekad.

Lars Ulrich, urodzony w Danii kalifornijski perkusista zespołu nazwał Polar Music Prize ‘wielkim podsumowaniem tego co Metallica osiągnęła przez ostatnie 35 lat.”

 

„Jednocześnie uważamy, że teraz jest nasz najlepszy czas, a przed nami jeszcze wiele wspaniałych lat,” powiedział Ulrich o zespole, który wydał swój ostatni 10 album ‘Hardwired… to Self-Destruct’ pod koniec 2016 roku.

Polar Music Prize ustanowił w 1989 roku Stig ‘Stikkan’ Andersson znany na świecie jako menadżer zespołu ABBA. Każdego roku wybieranych jest dwóch laureatów.

Celem przyznawania nagrody jest ‘przekraczanie granic w muzyce poprzez łączenie ludzi z różnych światów.”

Laureatami tej nagrody zostali wcześniej między innymi Stig, Bob Dylan, Emmylou Harris, Björk, Sonny Rollins oraz Ravi Shankar.

Strona główna Wiadomości Szwecja Metallica laureatem Polar Music Prize

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...