Tyle kosztuje wynajęcie mieszkania w największych szwedzkich miastach

Koszty wynajmu mieszkań z drugiej ręki w Szwecji wzrosły w 2017 roku o 6 procent.

Statystyki niestety nie są zbyt zachęcające, przynajmniej dla wynajmujących i ich portfeli.

Szwedzki mocno kontrolowany przez państwo rynek wynajmu mieszkań powoduje, że często trzeba czekać w długiej kolejce na możliwość wynajęcia mieszkania z kontrolowanymi czynszami. Dlatego ludzie często wynajmują mieszkania z drugiej ręki.

Jednym z najbardziej popularnych serwisów oferujących taką możliwość jest strona Blocket, na której w 2017 roku pojawiło się 67,000 ofert wynajęcia mieszkania z drugiej ręki.

W raporcie dotyczącym tej strony opublikowanym w piątek możemy przeczytać, że znajduje się na niej coraz więcej takich ofert i że średnia centa takiego wynajęcia jest o 6 procent wyższa niż w roku 2016.

Rzeczniczka Blocket uważa, że ogólne spowolnienie rynku mieszkaniowego pod koniec 2017 roku musiało wpłynąć na ceny wynajmu.

„Teraz prawdopodobnie jest więcej osób czekających ze sprzedażą domu niż wolących ryzykować osiągnięcie niskiej ceny w licytacji,” napisała w oświadczeniu Linnéa Aguero.

Według ofert zamieszczonych na Blocket, średni miesięczny koszt wynajęcia mieszkania z drugiej ręki w Szwecji to 8,176 koron (~3,440 zł).

 

 

Większość mieszkań oferowanych do wynajmu znajduje się w Sztokholmie, w zeszłym roku wystawiono ich 14,300, czyli 4 procent więcej niż w 2016. Koszt wynajęcia z drugiej ręki mieszkania z jedną sypialnią wzrósł o 4 procent w porównaniu z wcześniejszym rokiem, w przypadku mieszkań z dwoma sypialniami wzrost wyniósł 5 procent.

Średni koszt wynajmu mieszkania z jedną sypialnią w Sztokholmie to 8,100 koron (~3,410 zł).

W drugim co do wielkości szwedzkim mieście Göteborgu, w 2017 roku było 5,200 ogłoszeń o wynajmie mieszkań z drugiej ręki. Wynajęcie typowego mieszkanie z jedną sypialnią to koszt 5,600 koron (~2,358 zł). Tutaj zanotowano 9 procentowy wzrost kosztu wynajmu mieszkań z jedną sypialnią i 13 procentowy mieszkań z dwoma sypialniami.

W Malmö pojawiło się w ciągu roku 3,000 takich ofert wynajmu ze średnią ceną za wynajem mieszkania z jedną sypialnią w wysokości 4,900 koron (~2,068 zł). Tutaj wzrosty wyniosły dla mieszkań z jedną sypialnią 3 procenty a dla mieszkań z dwoma 4 procent.

Nie jest tajemnicą, że w Szwecji wynajmowanie mieszkania jest bardzo drogie, ale wiele osób jest zaskoczonych jak ciężko jest w ogóle znaleźć takie mieszkanie. Szwedzki kryzys mieszkaniowy jest obecnie traktowany jako ogólnonarodowy problem. Statystyki Szwedzkiej Rady Mieszkalnictwa, Budownictwa i Planowania (Boverket) pokazują, że na 290 szwedzkich gmin kłopoty z brakiem mieszkań ma aż 255 z nich.

Poniżej przykładowe Polonijne oferty wynajmu mieszkań

Szwecja wiadomości

Dania wiadomości

Norwegia wiadomości

Warto przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Sztokholm: dwa ataki na ten sam kościół w ciągu zaledwie tygodnia

W okręgu Spånga-Tensta, w zachodniej części Sztokholmu, stoi zabytkowy kościół Spånga, którego najstarsza część wybudowana została około 1175–1200 roku....

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których wynika, że w 2020 roku wzrosła liczba zgłoszonych na policję...

Musisz przeczytać

Szwecja: przerażająco dużo gwałtów na dzieciach w 2020 roku

Szwedzka Agencja Zapobiegania Przestępczości (Brå) opublikowała statystyki, z których...

Norwegia: fałszywe wyniki testów na obecność koronawirusa do kupienia w Polsce

Dziennikarze norweskiego serwisu informacyjnego „NRK Nyheter” nagłośnili, że w...