fbpx

Świąteczny kozioł wraca do Gävle. Czy znów padnie ofiarą podpalacza?

Słomiany kozioł – symbol miasta Gävle – nigdy nie miał łatwego życia. Często padał ofiarą podpaleń i zamiast zachwycać, straszył lokalnych mieszkańców. W tym roku koziołek ponownie stanie w centrum Gävle.

Ozdoba umieszczana jest na placu Slottstorget każdego roku w pierwszy weekend adwentowy. Ponieważ kozioł jest dość pokaźny, do Gävle przyjeżdżają ciekawscy turyści z całego kraju.

Znów pojawia się pytanie, czy dekoracja nie padnie ofiarą podpalaczy. Koziołek stawał w ogniu aż dwadzieścia dziewięć razy, odkąd pojawiła się tradycja jego wystawiania na rynku (czyli od 1966 roku). Próbowano go zniszczyć również na inne sposoby.

Pomimo ciężkich „przeżyć”, kozioł nie cieszy się jednak złą sławą. Przeciwnie, ludzie chętnie robią sobie z nim zdjęcia i liczą, że nie zostanie podpalony.

W tym roku uroczyste wprowadzenie kozła na plac Slottstorget ściągnęło do miasta tysiące osób. Organizatorzy podnieśli ozdobę do góry przy użyciu ciągnika i kręcili nią o trzysta sześćdziesiąt stopni, by każdy mógł dokładnie obejrzeć kozła.

Słomiane kozły (julbock) są w Szwecji najpopularniejszym symbolem świąt Bożego Narodzenia. Tradycja mówiła, że to właśnie one roznoszą dzieciom prezenty. Dopiero później miejsce koziołków zajął Jultomte – czyli szwedzki Święty Mikołaj.

Jeśli słomiana dekoracja dotrwa na placu przez cały grudzień aż do Nowego Roku, już trzy lata pod rząd obejdzie się bez podpaleń. W 2016 roku kozioł spłonął zaledwie kilka godzin po adwentowej inauguracji. Od tego momentu plac w Gävle jest pilnowany dwadzieścia cztery godziny na dobę.

Maria Wallberg, rzeczniczka prasowa z ratusza miejskiego, liczy na to, że kozioł nie zostanie ofiarą podpalaczy:

„Nasz koziołek jest znany z tego, że wielokrotnie stawał w ogniu, ale funkcjonuje też jako bożonarodzeniowy symbol. Co roku przyciąga do miasta tysiące turystów. Chcemy, żeby dekoracja w spokoju spędziła z nami okres świąt. Być może, gdyby nie ona, do Gävle nie przybywałoby co roku tak wielu ludzi.”

Strona główna Wiadomości Szwecja Świąteczny kozioł wraca do Gävle. Czy znów padnie ofiarą podpalacza?

Warto przeczytać

Rekordowa liczba osób traci prawo jazdy

Jak wynika z raportu przedstawionego przez P4 Göteborg, mały ruch samochodów w okresie pandemii koronawirusa doprowadził do rekordowej liczby osób, które straciły prawo jazdy w zachodniej...

Szwedzkie miasto wprowadza aplikację „poszukiwanie skarbów”, aby zapobiec zatłoczeniu plaży

Helsingborg uruchomiło aplikację na smartfony, aby latem uniknąć tłoków się na swoich plażach, aplikacja ma prowadzić mieszkańców i turystów do mniej znanych plaż.

Fox News o sytuacji epidemicznej w Szwecji i odporności stadnej

Kilka dni temu w amerykańskiej stacji informacyjnej Fox News powrócił temat koronawirusa w Szwecji. W programie „White...