fbpx

Minister Danii: cudzoziemcy pochodzący z krajów innych niż zachodnie częściej oblewają test na obywatelstwo.

By oficjalnie osiedlić się na terenie Danii, przybyli do kraju imigranci muszą zdać specjalny test na obywatelstwo. Serwis TheLocal.dk donosi, że osoby pochodzące z Iraku, Afganistanu, Turcji i Somalii radzą sobie z tym testem słabiej niż przedstawiciele innych państw.

Właśnie dziś do egzaminu podejdą tysiące cudzoziemców. Tylko z pozytywnym wynikiem otrzymają status obywatela Danii. Test składa się z 40 pytań zamkniętych. Dotyczą one duńskiej kultury, historii oraz samego społeczeństwa. Aby zdać egzamin, należy uzyskać minimum 32 punkty.

Wśród osób ubiegających się o duńskie obywatelstwo jest Michael Barrett – Brytyjczyk, który pracuje jako dziennikarz w Kopenhadze. Jak wyznał, test stresuje go bardziej niż egzaminy z czasów studenckich.

Test na obywatelstwo przeprowadzany jest w Danii dwa razy w trakcie roku. W listopadzie 2017 uczestniczyło w nim 3545 osób. Ministerstwo ds. Imigracji i Integracji Społecznej informuje, że cudzoziemcy z krajów sklasyfikowanych jako “nie zachodnie” oblali egzamin w 6 na 10 przypadków.

Test na obywatelstwo uchodzi za trudny do zaliczenia. Jesienią ubiegłego roku zdało go 54% egzaminowanych. Osoby pochodzące z krajów zachodnich osiągnęły tu wyższą zdawalność (sięgającą blisko 80%).

Wśród Brytyjczyków oraz Niemców zdawalność okazała się najlepsza – wyniosła ok. 90%.

Ministerstwo ds. Imigracji zauważyło, że kiepskie wyniki osiągały osoby poniżej 25. roku życia. Inne statystyki były dość oczywiste: egzamin częściej zdawali ludzie dobrze wykształceni i posiadający zatrudnienie niż ci bezrobotni.Minister Inger Støjberg, związana z Liberalną Partią Danii, powiedziała niedawno coś, co raczej nie pokrzepi niektórych grup imigranckich i nie zmobilizuje ich do nauki:

“Nie dziwi mnie to, że cudzoziemcy pochodzący z krajów innych niż zachodnie oblewają test. To grupy pozostające daleko w tyle również w innych dziedzinach życia społecznego.”

“W byciu obywatelem Danii jest coś niezwykłego. Aby osiągnąć status Duńczyka i odpowiednie dokumenty, trzeba podjąć pracę i wysiłek”, powiedziała Støjberg podczas konferencji prasowej.

Minister pochwaliła autorów egzaminu za pytania dotyczące wielu aspektów życia na terenie kraju oraz kultury i historii duńskiej. “Test zdają tylko ci, którzy naprawdę chcą zostać obywatelami naszego kraju”, dodała.Strona główna Wiadomości Dania Minister Danii: cudzoziemcy pochodzący z krajów innych niż zachodnie częściej oblewają test...

Warto przeczytać

Przebieg epidemii koronawirusa w Szwecji i Danii: porównanie

Szwecja i Dania kulturowo są do siebie bardzo zbliżone. Jednak w ostatnich miesiącach rzadko mówi się o podobieństwach między tymi skandynawskimi...

Szwecja: powołano komisję, która wyciągnie wnioski z błędów w sprawie koronawirusa

Z powodu ostrej krytyki, jaka spłynęła na szwedzki rząd i służbę zdrowia w związku z nieskuteczną metodą zwalczania epidemii koronawirusa, powołany został...

Epidemia koronawirusa szkodzi szwedzkiej turystyce. Poniesiono potężne straty finansowe.

Liczba potwierdzonych infekcji koronawirusowych wynosi aktualnie w Szwecji 68 451, a liczba zgonów, wywołanych przez COVID-19, wzrosła do ponad 5333. Epidemia mocno...