fbpx

Minionego lata Sztokholm odwiedziło rekordowo wielu turystów podróżujących statkami wycieczkowymi.

Stolica Szwecji coraz chętniej odwiedzana jest przez turystów statków wycieczkowych. Takie dane wynikają ze szczegółowego raportu, który został opublikowany na łamach serwisu o tematyce marynistycznej, “Ports of Stockholm”.

W ciągu minionego lata odnotowany został rekord: Sztokholm odwiedziło aż 619 tysięcy turystów, którzy przybyli do Szwecji z zagranicy. Mowa tu wyłącznie o osobach podróżujących drogą morską.

Pobity został rekord z ubiegłego roku, kiedy liczba turystów sięgała 600 tys. turystów.

Pomiędzy majem a październikiem bieżącego roku do sztokholmskich portów dopłynęło w sumie 268 międzynarodowych statków pasażerskich. Ostatni z nich zawinął do przystani w czwartek, 11 października. W sezonie letnim roku ubiegłego liczba przybyłych statków i promów była niższa: wynosiła 263.

Spośród zanotowanych statków 67 stanowiło takie jednostki, które rozpoczynały lub kończyły rejs w Sztokholmie, a w międzyczasie opływały inne tereny. Często wiązało się to z postojem, co dawało pasażerom możliwość zejścia z pokładu i zwiedzenia stolicy. Korzystały na tym lokalne restauracje, kawiarnie, sklepy oraz atrakcje turystyczne.

“Turyści to w większości Amerykanie lub Niemcy. Trzecią co do wielkości grupą są mieszkańcy Wielkiej Brytanii”, informuje Stefan Scheja, dziennikarz współpracujący z serwisem “Ports of Stockholm”.Choć napływ turystów powinien władze Sztokholmu cieszyć, wiążą się z nim także pewne komplikacje. “Ports of Stockholm” zaznacza, że w ciągu minionych lat aż 80% zagranicznych statków wycieczkowych pozostawiło po sobie ciężką do odprowadzania wodę ściekową. Ucierpiały na tym stołeczne porty.

Opracowane zostało rozporządzenie dotyczące emisji zanieczyszczeń w Morzu Bałtyckim. W latach 2019-2021 akwen ma zostać poddany oczyszczeniu, a od statków pasażerskich będzie się wymagało, by ścieki odprowadzane były na lądzie. Opcją alternatywną są też pokładowe systemy, które automatycznie usuwają nieczystości.Strona główna Szwecja Sztokholm Minionego lata Sztokholm odwiedziło rekordowo wielu turystów podróżujących statkami wycieczkowymi.

Warto przeczytać

Szwecja: Syryjczyk, który zgwałcił 12-letnią dziewczynkę w publicznej toalecie, skazany na rozmowy na temat płci

Młody Syryjczyk uniknął deportacji i więzienia po tym, jak został skazany przez szwedzki sąd za zgwałcenie 12-letniej dziewczynki w publicznej toalecie w...

Dania żąda negatywnego wyniku testu Covid-19 na granicy od członków rodziny i pracowników zagranicznych

Dania wymaga obecnie od osób z określonych krajów przedstawienia negatywnego wyniku testu Covid-19 przy wjeździe do Danii w celach zawodowych lub rodzinnych.

Jak przebiega druga fala epidemii koronawirusa w Szwecji?

W Szwecji zaobserwować można wzrost liczby infekcji koronawirusowych, ale wciąż nie został wprowadzony bezwzględny lockdown. Stosowanie środków przymusu zwyczajnie nie sprawdziłoby się...