10 najdziwniejszych tabu w Szwecji

 

Nie kwestionuj monopolu alkoholowego

Systembolaget, szwedzka sieć państwowych sklepów mająca monopol na handel alkoholem jest nietykalna. Nie dyskutuj z tym, gdyż wtedy twój szwedzki partner lub przyjaciele wygłoszą ci tyradę o tym jak duży jest wybór win, jak bardzo dobrze wyszkolony jest tam personel, że wcale nie jest tam tak drogo oraz jak bardzo obniża to spożycie alkoholu (każdy kto był na szwedzkim przyjęciu wie ile w tym prawdy, zobacz punkty poniżej).

Nie zostawiaj kłaków w pralni

Zapomnij o posiadaniu samochodu, domku letniskowego lub prywatnej wyspy. Posiadanie własnej pralki jest oznaką, że naprawdę dorobiłeś się w Szwecji. Jednak wcześniej musisz prać swoją bieliznę w pralni (tvättstuga) i stykać się z objawami pasywnej agresji w postaci karteczek od sąsiadów, z którymi nigdy nie rozmawiałeś. Zauważyłeś jakieś kłaczki w pralni? Więc to czas, abyś napisał swoja karteczkę (tvättstugelapp)!

pralnia

Zawsze odkładaj nóż do smarowania masła

Szwedzki nóż do masła, zazwyczaj z drewna lub kolorowego plastiku, został wymyślony po coś. Jest naprawdę przydatny do smarowania. Wszyscy przy stole muszą się podzielić jednym nożem i często trzeba czekać aż inni skończą smarować swoje kanapki. Gdy skończysz go używać, pamiętaj o odłożeniu go na miejsce przy maśle. W żadnym wypadku nie pozostawiaj go na swoim talerzu. Nie próbuj także obchodzić problemu przynosząc swój własny nóż. Tak się tego nie robi.

noz

 

Nie pij zanim nie nawiążesz kontaktu wzrokowego ze wszystkimi obecnymi

Koktajl? Wino? Szampan? Nie ma to znaczenia. Przy każdym toaście musisz nawiązać kontakt wzrokowy praktycznie ze wszystkimi przy stole przed wypiciem. Nie wystarczy spojrzeć im w oczy; musi mieć duże wyczucie i być bardzo wytrwałym zanim osiągniesz pełne porozumienie z innymi. Dopiero wtedy możesz zająć się swoim drinkiem.

toast-para

Nie wpychaj się do kolejki

Szwedzi od zawsze stoją w kolejkach. Bardzo to lubią, kupić bilet i natychmiast stanąć w kolejce, aby kupić wszystko co się da. Próba wepchnięcia się do kolejki zostanie powitana przez spojrzenia surowsze niż mają urzędnicy podatkowi, gdy nie wyślesz PITu. Jednak żadna osoba z kolejki nic nie powie, gdyż oznaczałoby to konieczność odezwania się do obcej osoby (co jest kolejnym faux-pas niezawartym na tej liście).kolejka-systembolaget

 

Nie bądź trzeźwy w święto

A, wspaniałe Midsommar. To czas na wykonywanie żabiego tańca, śpiewanie karaoke do starych szwedzkich melodii i poczucie ducha narodowego. W rzeczywistości, bardziej chodzi o upicie się wszystkim co nam wpadnie w ręce, zanim zamkną Systembolaget (zobacz punkt 1 i 5). Innymi słowy to nie najlepszy czas na rzucanie picia.

midsommar

W czasie przerwy na kawę (fika) nie pij jej przy swoim biurku

Obligatoryjna przerwa na kawę w wielu szwedzkich biurach, może spowodować, że zechcesz napić się jej przy swoim biurku. Nie rób tego. To prowadzi do wyobcowania i wykluczenia społecznego. To samo dotyczy przerwy obiadowej, którą należy spędzać w biurowej kuchni/stołówce dyskutując o samochodach Volvo, letnich domkach (sommarstugor, ulubiony szwedzki temat rozmów) oraz meblach z Ikei. I pamiętaj Szwedzi nigdy nie odmawiają kawy.

fika

Nie wyjeżdżaj na wczasy we wrześniu

Nie zauważyłeś jeszcze, że cały kraj zatrzymuje się działaniu w lipcu i w większości sierpnia?

W tym czasie zamyka się nawet wiele restauracji w turystycznych dzielnicach Sztokholmu, przez pół lata wstrzymany jest także druk części gazet (i tak nie dzieje się nic godnego uwagi). Tylko twój szef może ucieszyć się z twojej propozycji pozostania w biurze w lecie, on sam na pewno będzie cieszył się swoimi wakacjami.

stockholm

Nie odmawiaj wykorzystania urlopu rodzicielskiego

Pozostawanie w domu przez co najmniej 6 miesięcy w domu ze swoim nowo narodzonym dzieckiem, jest powszechne w szwedzkim społeczeństwie. Dotyczy to zarówna matek jak i ojców, którym obojgu przysługuje co najmniej 3 miesiące urlopu, którego nie można przekazać i który w przypadku niezrealizowania przepada. Więc ustaw automatyczny komunikat ‘nie ma mnie w biurze’ dla swojego maila, pożegnaj się z kolegami i przygotuj się na miesiące spożywania kawy wtedy kiedy będziesz mieć na to ochotę.

rodzina

Nie zjadaj ostatniego kawałka ciasta na przyjęciu

W Szwecji obowiązuje taka zasada mówiąca, że ostatni kawałek ciasta musi pozostać na stole do końca posiłku, gdyż żaden z twoich szwedzkich przyjaciół nie uważa się za osobę, która ma prawo go zjeść. Jeśli co najmniej przez 15 minut, nigdy się po niego nie zgłosi, możesz wyciągnąć swoją rękę i powiedzieć przejętym głosem ‘Przepraszam, czy nie chce tego ostatniego kawałeczka?’. Nikt nie powie, że chce, więc wtedy ten kawałek jest twój. Tylko pamiętaj, że wszyscy twoi przyjaciele zapamiętają cię jako tego ‘aroganckiego cudzoziemca’.

ciasto

Polecamy

9 wyjątkowych szwedzkich zwyczajów żywieniowych zadziwiających cudzoziemców

11 sposobów, aby zachowywać się jak prawdziwy Szwed w czasie zimy

10 muzeów które należy odwiedzić w Szwecji

Strona główna Szwecja Coś o Szwecji 10 najdziwniejszych tabu w Szwecji

Warto przeczytać

Perły Szwecji: Uppsala

Siedemdziesiąt kilometrów na północ od stolicy Szwecji leży Uppsala, czwarte pod względem zaludnienia miasto szwedzkie. Miejscowość nazywana bywa „historyczną i kulturową perełką” Szwecji, przez...

Horror w Danii: wybite norki „powstały” ze swoich grobów

Duńskie fermy hodowlane, na których konieczne było uśmiercenie milionów norek, przeżywają prawdziwy horror. Zakopane zwłoki zaczęły wydobywać się na powierzchnię ziemi. https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js ...

Nowe prawo podatkowe dla pracowników najemnych w Szwecji od 1 stycznia 2021

Szwedzki rząd zdecydował, że termin "pracodawca ekonomiczny" powinien zostać wprowadzony przy opodatkowaniu pracowników najemnych, którzy tymczasowo pracują w Szwecji i którzy są częścią działalności...