23 kwietnia: łącznie 2021 osób zmarło w Szwecji z powodu powikłań wywołanych koronawirusem, a liczba wszystkich zachorowań wzrosła z 16 004 do 16 755. Od początku epidemii na oddziały intensywnej terapii trafiło 1217 pacjentów.
Według epidemiologa Andersa Wallenstena wzrost zachorowań w ciągu dwudziestu czterech godzin jest stosunkowo duży i może niepokoić. Specjaliści próbują określić, co go spowodowało, ale uspokajają też, że ogólna sytuacja prawdopodobnie nie ulegnie dalszemu pogorszeniu.
Na codziennej konferencji poświęconej COVID-19 Wallensten powiedział, że większość nowych zachorowań wciąż ogniskuje się wokół aglomeracji sztokholmskiej. „Testuje się obecnie dużo więcej lekarzy i pracowników służby medycznej, ale to raczej nie jest całe wyjaśnienie”, dodał epidemiolog.
Większość najnowszych przypadków infekcji to osoby poniżej 70. roku życia. Z intensywnej terapii korzysta aktualnie 524 pacjentów w całym kraju.
Poprawione zostały dane wynikające z raportu Agencji Zdrowia Publicznego, udostępnionego we wtorek. Według Wallenstena główny wniosek płynący z protokołu pozostaje ten sam, ale w tekście dokonano istotnych aktualizacji. 8 kwietnia podawany jest w raporcie jako dzień, w którym największe było ryzyko infekcji w Szwecji (wcześniej sugerowano, że ten dzień to 15 kwietnia). Zmieniono też informacje mówiące o tym, ilu mieszkańców Sztokholmu będzie nosicielami koronawirusa do dnia 1 maja: teraz mówi się o 26 proc. populacji tego miasta.
W raporcie pisano również, że liczba rzeczywistych infekcji jest tysiąckrotnie wyższa niż mówią oficjalne dane. Obecnie w Szwecji żyje ponad 15 tys. osób chorych. Mnożąc tę liczbę przez tysiąc, otrzymalibyśmy 15 mln. Tymczasem w Szwecji mieszka około 10,23 miliona ludzi.
Zaktualizowane dane mówią, że na każdy potwierdzony, pojedynczy przypadek koronawirusa w Sztokholmie przypada w rzeczywistości około 75 przypadków więcej.
Szpital Uniwersytecki Karolinska poinformował media, że jeden z tutejszych pracowników zmarł w wyniku powikłań wywołanych koronawirusem. W komunikacie prasowym wydanym 23 kwietnia czytamy: „Ze smutkiem potwierdzamy, że zmarła pielęgniarka zatrudniona w naszym szpitalu. Pozytywnie przeszła test na obecność COVID-19. Opłakujemy cenioną i wykwalifikowaną koleżankę, łącząc się w bólu z jej rodziną.”
Pielęgniarka przebywała na zwolnieniu chorobowym i zmarła we własnym domu. „Aftonbladet” podaje, że kobieta miała 40 lat. W piątek miała napisać na swoim profilu w serwisie Facebook, że czuje się źle, podobnie jak kilku jej kolegów.
Pielęgniarkę poddano testowi na obecność wirusa. „Módlcie się za mnie i za to, by wynik był negatywny. Módlcie się, abyśmy mogli nadal dbać o tych, którzy nas potrzebują” – pisała w swoim ostatnim poście.
Kontrole obiektów gastronomicznych i pubów nie doprowadziły jeszcze do żadnych wymuszonych zamknięć, ale wierzy się, że wiosna i sprzyjające warunki pogodowe będą sprawdzianem dla wielu lokali. Kilku właścicieli restauracji otrzymało już ostrzeżenia, bo klienci nie stosowali się do odgórnych reguł.
Lekarz zajmujący się chorobami zakaźnymi, Per Follin, potwierdza, że niektóre lokale dostały pouczenia od inspektoratu sanitarnego. W Sztokholmie przeprowadzono już około 200–250 takich inspekcji.
W Göteborgu 132 kontrole wykazały poważne zaniedbania. Restauracje podjęły działania w celu ich usunięcia. W Malmö w miniony weekend odbyło się około 15 kontroli. W jednym przypadku trzeba było skontaktować się z jednostką kontroli chorób zakaźnych. Minister zdrowia Lena Hallengren podkreśla, że problem jest najpoważniejszy w wielkomiejskich restauracjach, które są oblegane przez klientów, a nie mają na przykład tarasów i ogródków, albo znajdują się na małej przestrzeni.
Liczba potwierdzonych zarażonych osób w Szwecji wynosi 16 755
Regiony, w których odnotowano największy wzrost liczby nowych przypadków potwierdzonych w czwartek, to Region Sztokholm (280), Sörmland (60), Västra Götaland (78), Östergötland (34). W dniu dzisiejszym do godziny 14:00 potwierdzono 751 nowe przypadki koronawirusa w Szwecji oraz 84 zgonów. W Szwecji w sumie 550 osób zostało wyleczonych.
Chroń siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się zakażenia